Orbánova vláda znárodní dluhy samospráv

Maďarský stát převezme dluhy samospráv, oznámil s velkou vervou premiér Viktor Orbán. Hrubé rysy plánu vypadají takto: dluhy obcí do pěti tisíc obyvatel přejdou na stát úplně, samosprávy s počtem obyvatel nad pět tisíc mohou počítat s odepsáním v průměru 40 procent svých dluhů. Podrobnosti plánu se ale ještě dolaďují.

Viktor Orbán
2.11.2012 10:10   |  

V Maďarsku je 3200 samosprávných obcí a měst, z toho jich je v nějaké míře (většinou na pokraji krachu) zadlužených 1956. Vláda na jejich oddlužení vyčlení 612 miliard forintů. Tuto sumu pravděpodobně získá z vydání státních obligací. Dobrým samosprávám hospodařícím bez dluhů chce vláda zabezpečit nějakou formu kompenzace.

Zatím se o tom jen šeptá, ale špatně by opět mohly dopadnout banky, především OTP Banka, u které má dluhy třetina maďarských samospráv. Předseda maďarského Svazu obecních samospráv a poslanec za vládní Fidesz Jenő Schmidt totiž vyzdvihuje nejen možnost samospráv začít příští rok s čistým štítem. Pointu vidí i v tom, že vláda dostane od bank mnohem lepší podmínky než obce, úroky pro stát by mohly být alespoň o pět procentních bodů nižší, což při celkové sumě není zanedbatelné.

Samotné banky o tom zatím nic konkrétního nevědí. Předem s nimi totiž situaci nikdo z vlády nekonzultoval, což už je podle bank běžná praxe. Šéfka komunikace bankovního svazu Ágnes Sütőová uvedla, že bankéři prý vše, co z vlády zaznělo, teprve studují.

Analytici ekonomických portálů ale prakticky vylučují, že by banky na této velnout korysé vládní akci nemusely nést nějaký podíl. I předseda parlamentní frakce strany Fidesz Antal Rogán řekl, že banky budou muset poskytstátu „nějaký diskont“. Z vládních kruhů pronikly například informace, že by stát financoval 85 procent a banky by odepsaly 15 procent dluhů samospráv. Orbán zatím něco takového jen naznačil. „Toto rozhodnutí se zřejmě nebude líbit těm, kteří jsou zainteresovaní na tom, aby z vás nadále tahali kořist,“ podotkl.


Čtěte také:

Orbán: Zavést euro už pro Maďarsko není povinností

Pomůžeme si sami. Orbán smetl ze stolu podmínky MMF a EU

Orbán znárodňuje: Koupili jsme MOL, koupíme zpět i E.ON


Ďábel se skrývá v detailech, konstatuje opoziční politik, socialistický primátor velkoměsta Segedín László Botka. Uznává, že i jeho město odepíše dluhy ve výši čtyř až pěti miliard forintů. „Příští rok však budeme mít méně peněz na fungování. Protože kromě dluhů nás stát ‚osvobodí‘ i od různých úloh, převezme například základní školy, zdravotní instituce a podobně. V našem případě v hodnotě 7,5 miliardy forintů, avšak městu Segedín se zkrátí rozpočtové příspěvky o deset miliard forintů,“ poznamenává Botka, podle něhož vláda samosprávy nezachraňuje, ale likviduje.


Zestátní i školy

Maďarský stát by měl od 1. ledna 2013 převzít od samospráv i dětská zdravotnická zařízení, psychiatrické léčebny, část nemocnic, ale i školy. Základní téměř všechny, půjde tedy o tisíce institucí. Stát bude nově zodpovídat za financování i personál škol. Mají se vytvořit takzvané učební rajony, které jmenují ředitele a převezmou i majetek škol. Samosprávy zatím nevědí, zda a v jaké míře by se měly podílet na nákladech a jestli budou mít nějaké slovo při výběru pedagogů a ředitelů, kteří ovlivňují dění v obcích.

Autor: Gregor Martin Papucsek

Komentáře

Čtěte také

Shell omezil investice do fotovoltaiky. Musí prý zjistit, jak na ní vydělat

Shell omezil investice do fotovoltaiky. Musí prý zjistit, jak na ní vydělat

Ropná společnost Royal Dutch Shell omezí investice do solární energetiky, dokud nebude dostatečně zisková. Prohlásil to generální ředitel Ben van Beurden. Na jednání s akcionáři… více

Komerční prezentace
Mobilní web