Pákistán a Indie se připojí k šanghajské organizaci

Pákistán a Indie, dva rivalské státy s jadernými zbraněmi, se připojí k mezivládní Šanghajské organizaci pro spolupráci (SCO). Na závěr dvoudenního summitu této organizace prohlásil ruský prezident Vladimir Putin. SCO je považována za nástroj, kterým se Moskva spolu s Pekingem pokouší v regionu uplatňovat svůj vliv. Putin na summitu rovněž hovořil o plánech na hlubší ekonomickou a obchodní spolupráci.

 summit Ufa
10.7.2015 20:46   |  

„Je očividné, že společně dokážeme mnohem efektivněji čelit krizovým událostem ve světě ekonomiky a financí, mnohem jednodušeji překonávat nejrůznější omezení a překážky,“ řekl Putin. „Myslíme si, že rozvoj spolupráce v potravinářství, dopravě, energetice a finanční bezpečnosti je důležitý,“ dodal.

Představitelé zemí SCO v závěrečném prohlášení uvedli, že jsou připraveni dále pracovat na vytvoření společné rozvojové banky a rozvojového fondu. Rovněž podpořili čínský návrh na vytvoření ekonomické zóny. Součástí závěrečného dokumentu je i výzva k poklidnému řešení krize na Ukrajině, kterého je třeba dosáhnout na základě mírových dohod z Minsku.

Uzbecký prezident Islam Karimov, který v minulosti podle Rádia Svobodná Evropa opakovaně vyjádřil obavy z ruského vlivu ve své vlasti, vyzval své protějšky k tomu, aby SCO v budoucnu nepřetvořili ve vojenskou a politickou alianci. Předpokládá se, že SCO, která vznikla v roce 2001 jako reakce na radikální islám v Afghánistánu a pašeráctví narkotik, se v budoucnu dále rozšíří. Součástí mezivládní organizace jsou vedle Číny a Ruska také Tádžikistán, Kazachstán, Uzbekistán a Kyrgyzstán, nově jimi budou i Indie s Pákistánem. Oba státy měly dosud pozorovatelský status stejně jako Írán, Mongolsko a Afghánistán.

Pětina světových zásob

Zájem o plné členství má také Írán, který ale zatím pozvánku nedostal. Stane se tak zřejmě až poté, co Teherán uzavře dohodu s mezinárodním společenstvím o svém sporném jaderném programu. Pokud se v budoucnu Írán k SCO přidá, bude tato skupina kontroloval zhruba pětinu světových zásob ropy a zastupovat téměř polovinu světové populace, poznamenal Reuters.

Regionální mocnosti Pákistán a Indie podle komentátorů vůdčí postavení Ruska a Číny ve skupině neohrozí, oba nové členské státy by ale mohly získat snadnější přístup k energetickým surovinám. Členství také může pomoci k urovnání sporů mezi Dillí a Islámábádem.

Summit vedle summitu

Nově pozorovatelský status v rámci SCO získává Bělorusko, které bylo ve vztahu k organizaci označováno jako partner k dialogu. Do partnerského vztahu byly na summitu přijaty Arménie, Ázerbájdžán, Kambodža a Nepál. Premiéři Indie a Pákistánu Naréndra Módí a Naváz Šaríf se dnes na okraj summitu sešli k jednáním, na kterém se dohodli, že Módí v nadcházejícím roce navštíví Islámábád.

Vedle summitu SCO se v Ufě konalo i dvoudenní zasedání zemí BRICS, tedy rozvíjejících se velkých ekonomik Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Jihoafrické republiky. Tento summit skončil ve čtvrtek.

Čtěte také:

Rusko čekají škrty, lidé si musí zvyknout na život v krizi, varuje Medveděv

Státy BRICS mají podle Putina obavy z finančních trhů i cen surovin

Putin varoval před zhoršováním situace v Afghánistánu

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web