Pesimismus Merkelové: Ekonomická situace Německa se zřejmě zhorší

Německá kancléřka Angela Merkelová bude v silvestrovském projevu varovat svoje spoluobčany před tím, že ekonomická situace bude v příštím roce horší než letos. Zároveň je vyzve k tomu, aby ji zvládli s trpělivostí a statečně. S odvoláním na text z chystaného vystoupení, který byl v předstihu předán médiím, o tom dnes informovala agentura AFP.

 Angela Merkelová
31.12.2012 7:27   |  

„Ekonomické prostředí nebude v příštím roce jednodušší, ale náročnější. To by nás ale nemělo odradit, ale spíše stimulovat,“ prohlásí Merkelová v projevu, který bude vysílán v televizi v pondělí večer.

S poukazem na ekonomickou krizi v Evropě představitelka největší evropské ekonomiky vyzývá své spoluobčany k trpělivosti.

„Reformy, k nimž jsme se rozhodli (v Evropě) začínají přinášet výsledky. Ale stále potřebujeme hodně trpělivosti. Krize ještě zdaleka není u konce,“ řekne kancléřka.

Ačkoli je Německo v lepší ekonomické situaci než většina jeho evropských partnerů, jeho hospodářství se letos zpomalilo. Země zažila růst hrubého domácího produktu (HDP) o pouhé 0,2 procenta ve třetím čtvrtletí, po 0,3 procenta ve druhém čtvrtletí a 0,5 procenta v prvním.

Mnozí ekonomové předpovídají v posledním čtvrtletí pokles HDP. Podle německé centrální banky čelí největší evropská ekonomika zpomalení, které by mohlo vést až ke krátké recesi. Banka také počítá s určitou stagnací německé ekonomiky v roce 2013 s růstem HDP o pouhé 0,4 procenta.


Čtěte také:

Zaměstnavatelé v Německu věří, že se země vyhne hospodářské recesi

Schäuble: Eurozóna má to nejhorší za sebou

Pozitivní předpověď: Atraktivní evropský mix investory v klidu nenechá


Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Luxus netáhne, firma Michaely Bakala opět skončila ve ztrátě

Luxus netáhne, firma Michaely Bakala opět skončila ve ztrátě Fotogalerie

Hospodaření společnosti Luxury Brand Management podnikatelky Michaely Bakala, která v centru Prahy provozuje butiky s luxusním zbožím, skončilo loni ztrátou 153 milionů korun. V… více

Mobilní web