Plán kvantitativního uvolňování mezi členy ECB kontroverzi nevyvolal

Rozhodnutí Evropské centrální banky (ECB) zahájit nákupy vládních dluhopisů podpořila velká většina hlasujících členů Rady guvernérů. Vyplývá to ze zápisu z jejich lednového zasedání. ECB takový dokument zveřejnila vůbec poprvé.

 Ilustrační foto
19.2.2015 14:59   |  

ECB se v lednu rozhodla podpořit ekonomiku eurozóny nákupem vládních dluhopisů. Od března tak bude do ekonomiky měnového bloku pumpovat 60 miliard eur měsíčně, aby podpořila její oživení. Nákupy vládních dluhopisů a dalších cenných papírů budou trvat minimálně do září 2016. Jejich celkový objem by měl překročit bilion eur.

Zápis z lednového zasedání Rady guvernérů ukazuje, že hlavní ekonom ECB Peter Praet upozorňoval centrální bankéře na nebezpečí spojená s případným odkladem takového rozhodnutí. Jeho tvrzení a následná debata většinu přítomných přesvědčila o nutnosti okamžitě jednat.

ECB přiznala neúspěch levných půjček firmám

„Kdyby nebyla oznámena žádná opatření, mohl by se očekávat obrat v nedávném vývoji na finančních trzích,“ stojí v zápisu. Činitelé rovněž připustili, že účinek jejich dřívějších opatření, jako byly levnější půjčky firmám, byl „omezenější“, než se čekalo.

Někteří činitelé argumentovali, že banka by k takzvanému kvantitativnímu uvolňování měla přikročit jen v nepředvídaných situacích. Zazněly i názory, že nebezpečí plnohodnotné deflace je relativně malé. To ale narazilo na „širokou shodu“, že riziko, „i když je nejisté“, je příliš velké na to, aby mohlo rozhodnutí banky odložit.

ECB se tak připojila k jiným centrálním bankám, které také zveřejňují záznamy z rozhodování o měnové politice. Kromě americké centrální banky (Fed) tak činí i třeba britská Bank of England nebo japonská Bank of Japan.

Pro ECB mělo přitom mimořádný význam zachování anonymity. Rada guvernérů čítá 25 členů, z nichž 19 je guvernéry národních centrální bank. Panovaly obavy, že tito guvernéři by se doma mohli stát terčem kritiky, kdyby se ukázalo, že schválili opatření, která jsou v rozporu se zájmy jejich zemí.


Čtěte také:

Zisk ECB klesl skoro o třetinu, hlavně kvůli bankovnímu dohledu

ECB půjčí řeckým bankám přes tři miliardy eur navíc

ECB na cestě k bankovní unii posiluje pravomoci

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

Když v roce 2014 Facebook za 22 miliard dolarů pohltil 50členný startup WhatsApp, byl to velký krok – aplikace už v té době byla celosvětově oblíbená a používalo jí přes půl… více

Mobilní web