Plán odchodu Řecka z eurozóny neexistuje, tvrdí francouzský ministr financí

Podle francouzského ministra financí Michela Sapina „neexistuje scénář, podle kterého by Řecko vystoupilo z eurozóny". Včera přitom šéfka MMF uvedla, že tuto možnost nevylučuje. Jednání s věřiteli si prý vyžádá ještě mnoho práce. Podle řecké vlády přitom jednání o finanční pomoci zadlužené země vstoupilo do závěrečné fáze.

 Ilustrační foto
29.5.2015 14:47   |  

Očekávání krotí ale i německý ministr financí Wolfgang Schäuble. Schäuble uvedl, že nesdílí optimismus řecké vlády ohledně brzkého dosažení dohody s mezinárodními věřiteli, která má Aténám výměnou za reformy poskytnout další finanční pomoc. „Pozitivní zprávy z Atén se ještě plně neodrážejí ve stavu rozhovorů řecké vlády s věřiteli,“ podotkl ministr.

V podobném duchu již včera hovořila šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová. V rozhovoru s německou televizí ARD uvedla, že uzavření dohody mezi Řeckem a věřiteli si vyžádá ještě mnoho práce. „Neřekla bych, že jsme již dosáhli konkrétních výsledků,“ prohlásila. Nevyloučila ani, že by se země mohla vzdát členství v eurozóně.


Podívejte se na videodebatu týdeníku Euro: Co dál s Řeckem?


„Odchod Řecka (z eurozóny) je jednou z možností,“ uvedla. Dodala, že to sice „nebude procházka parkem“, „pravděpodobně“ to ale nebude znamenat konec eura. Šéf francouzské kasy Sapin ovšem přiznal, že takový plán vypracován není.

Řecký premiér Alexis Tsipras ale již ve středu řekl, že rozhovory s věřiteli jsou v závěrečné fázi. Podle mluvčího řecké vlády je cílem dosáhnout dohody do neděle. Po tomto prohlášení se nicméně začaly objevovat informace opačného vyznění.

Hlavní řecký vyjednávač médiím sdělil, že k dosažení dohody je zapotřebí zásahu na nejvyšší politické úrovni, protože vyjednávací týmy na technické úrovni v takzvané bruselské skupině to zcela nedokážou nikdy.

Řecký ministr financí Janis Varufakis také upozornil, že lhůta pro nalezení dohody mezi Řeckem a věřiteli vyprší až 30. června, kdy skončí prodloužený program pomoci pro Řecko.


Čtěte také:

Činitelé EU popřeli, že Řecko pracuje s věřiteli na dohodě

Reuters: Řecko s věřiteli začíná sepisovat technickou dohodu

Bez dohody s věřiteli žádná splátka nebude, varovala řecká Syriza

Řecko má podle Tsiprase dohodu na dosah. Tvrdým reformám se prý vyhne

Autor: vaj

Komentáře

Čtěte také

Banky vnucují klientům půjčky, stropy pro předschválené úvěry rostou

Banky vnucují klientům půjčky, stropy pro předschválené úvěry rostou

Čím dál větší částky peněz dostávají klienti českých bank až pod nos. Mantrou je zvyšující se strop předschválených půjček, tedy sumy, na kterou zájemce dosáhne bez dalších debat… více

Mobilní web