Počet nezaměstnaných cizinců v Itálii stoupl na dvojnásobek | E15.cz

Počet nezaměstnaných cizinců v Itálii stoupl na dvojnásobek

Počet nezaměstnaných cizinců v Itálii stoupl na dvojnásobek
Řím, ilustrační foto
• 
ZDROJ: Pixabay.com

ČTK

Hospodářská recese v Itálie dolehla více na cizince, kteří tam žijí, než než na domácí obyvatelstvo. Míra nezaměstnanosti pracovníků narozených v zahraničí totiž stoupla v letech 2008 až 2014 na téměř dvojnásobek, vyplývá z dnes zveřejněné zprávy italského statistického úřadu Istat. Valná část cizinců přišla do Itálie právě za prací.

Míra nezaměstnanosti pracovníků narozených v zahraničí stoupla od roku 2008, kdy začala hospodářská krize, do roku 2014 z devíti na 16,1 procenta. Zaměstnání přitom jako hlavní důvod k migraci do Itálie uvedlo skoro 60 procent cizinců, kteří v Itálii žijí. Mezi italskými občany narozenými v zahraničí to byla jedna třetina.

Itálie patřila v posledních více než deseti letech k nejslabším ekonomikám eurozóny. Údaje evropského statistického úřadu Eurostat ukazují, že v letošním třetím čtvrtletí se hrubý domácí produkt (HDP) Itálie zvýšil o 0,2 procenta, což znamená jeden z nejpomalejších růstů v eurozóně. Celková míra nezaměstnanosti činila v říjnu 11,5 procenta, a byla tak šestá nejvyšší v Evropské unii.

V loňském druhém čtvrtletí tvořili cizinci žijící v Itálii zhruba 8,6 procenta celkové populace ve věku od 15 do 74 let. Lidé, kteří do Itálie přišli ze zahraničí a získali tam státní občanství, představovali 1,3 procenta. Největší skupinou cizinců byli Rumuni, následováni Maročany a Albánci, citovala ze zprávy agentura APA. Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že v letošním roce do Itálie připlulo zhruba 150 tisíc uprchlíků.

V Itálii se reformuje už dvacet let. Proč to není vidět?

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!