Podnikatelská aktivita v eurozóně je nejslabší za více než rok

Růst podnikatelské aktivity v eurozóně byl v únoru nejpomalejší za více než rok a ceny dál klesaly. Dnešní údaje z průzkumu mezi firemními nákupními manažery, jehož výsledky zveřejnila společnost Markit, naznačují podle ekonomů oslabení hospodářského růstu v prvním čtvrtletí a zvyšují pravděpodobnost dalšího uvolnění měnové politiky Evropské centrální banky (ECB).

Renovace symbolu eurozóny před sídlem ECB ve Frankfurtu
22.2.2016 14:03   |  

Předběžná hodnota úhrnného indexu aktivity v únoru klesla na 13měsíční minimum 52,7 bodu z lednové úrovně 53,6 bodu. Sestupuje tak směrem k úrovni 50 bodů, která je předělem mezi růstem a poklesem aktivity. Analytici oslovení agenturou Reuters odhadovali v průměru pokles jen na 53,3 bodu. Index aktivity v Německu, která je největší ekonomikou eurozóny, oslabil druhý měsíc za sebou. Ve Francii klesl tento ukazatel poprvé za více než rok pod hranici 50 bodů.

Dílčí index sledující výrobní ceny klesl o 0,3 bodu na 48,6 bodu, tedy na novou nejnižší úroveň za poslední rok. Index sektoru služeb oslabil na 13měsíční minimum 53 bodů. Ukazatel zpracovatelského průmyslu oslabil o 1,3 bodu na 51 bodů a skončil pod nejpesimističtějšími předpověďmi. Index nových zakázek, který naznačuje budoucí vývoj, sestoupil na 51,6 bodu a byl rovněž nejníže za déle než rok.

„Tyto indikátory naznačují, že v březnu zaznamenáme další zpomalení, což by mohlo snížit růst ekonomiky na 0,2 procenta,“ řekl k údajům hlavní ekonom Markit Chris Williamson. Ekonomika eurozóny ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku vzrostla mezičtvrtletně o 0,3 procenta, tedy stejným tempem jako v předchozích třech měsících.

Úhrnný index aktivity

Zdroj: Markit, Eurostat

ECB na lednovém zasedání své rady sdělila, že v březnu přikročí k novému přehodnocení měnové politiky. Ekonomové podle Reuters čekají téměř stoprocentně snížení depozitní sazby hlouběji do záporného pásma a polovina z nich předpovídá i zvýšení objemu nákupů dluhopisů z nynějších 60 miliard eur měsíčně.

ECB loni v březnu v rámci snahy o podporu hospodářského růstu a odvrácení deflace v eurozóně spustila takzvané kvantitativní uvolňování měnové politiky, které zahrnuje zejména rozsáhlé nákupy státních dluhopisů. Ekonomiku se snaží podporovat také rekordně nízkými úrokovými sazbami.


Čtěte také:

ECB: Dvouprocentní inflaci zajistíme. Máme k dispozici další nástroje

ECB: Kvantitativní uvolňování funguje, vytváří ale tlak na banky a pojišťovny

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Příčinu pátečního požáru na Barrandově zjistí až odborní znalci

Příčinu pátečního požáru na Barrandově zjistí až odborní znalci aktualizováno

Příčinu pátečního požáru filmových kulis v ateliérech na pražském Barrandově, který podle odhadů způsobil škodu až 100 milionů korun, odhalí až odborná znalecká zkoumání.… více

Mobilní web