Poláci se eura jen tak nedočkají, říká Tusk. Do eurozóny ale chtějí

Polsko v budoucnosti přijme euro, protože to vylepší jeho postavení mezi ostatními západními státy a zvýší bezpečnost země, prohlásil dnes polský premiér Donald Tusk. Příštích několik let se ale Varšava na vstup do eurozóny podle něj zaměřovat nebude.

Donald Tusk (Zdroj: E15)
9.4.2014 20:12   |  

„Vstup do eurozóny bude ze strategického pohledu další kotvou, která udrží Polsko ve skupině nejdůležitějších západních zemí a zvýší naši bezpečnost,“ sdělil Tusk v rozhovoru pro internetový server polityka.pl, ze kterého citovala agentura Reuters. Je to podle ní poprvé, kdy polský premiér o strategickém záměru přistoupit k euru hovořil v kontextu bezpečnosti.

Podle jiných polských činitelů, včetně guvernéra polské centrální banky Marka Belky, by Varšava měla uvažovat o rychlejším přijetí eura z geopolitických a bezpečnostních důvodů v návaznosti na případný vojenský konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou. Podle Tuska jsou ale na polské cestě k euru nadále vážné překážky.

„Nemějme iluze. (Finanční) krize urychlila hlubokou integraci eurozóny. Polsko se k ní v příštích několika letech nepřipojí jak z politických, tak z ekonomických důvodů,“ sdělil také premiér.

Polsko je od roku 2004 členem Evropské unie. Před vstupem do eurozóny musí změnit ústavu, podle níž může nyní měnu používanou v zemi vydávat pouze polská centrální banka. Provedení nutných změn v ústavě ale podle Tuska nemá dostatečnou podporu.

Se zavedením jednotné evropské měny v nejbližší době nepočítá ani Česká republika. Podle únorového vyjádření ministra financí Andreje Babiše není zavedení eura v Česku cílem současné vládní koalice. Miloš Zeman se domnívá, že Česko by mohlo přijmout euro nejdříve za dva roky, za realistický ale český prezident považuje horizont pěti let.


Čtěte také:

Česko podruhé splnilo kritérium pro přijetí eura. Ale na úkor růstu ekonomiky

ODS jde do eurovoleb peticí proti euru

Česko euro přijmout nemusí. Příkladem je Švédsko, tvrdí Hampl

Polsko táhne výrobu elektroniky v Evropě

Poláci vyzývají k vytvoření evropské energetické unie

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Súdánci rozjeli proces se zadrženým Čechem, viní ho ze špionáže a spiknutí

Súdánci rozjeli proces se zadrženým Čechem, viní ho ze špionáže a spiknutí

Po dlouhých osmi měsících od uvěznění začal v súdánském Chartúmu soudní proces s českým protestantským aktivistou Petrem Jaškem. Súdánští žalobci ho viní mimo jiné ze špionáže a… více

Mobilní web