Poláci žalují Brusel kvůli plynu, cítí se existenčně ohrožení | E15.cz

Poláci žalují Brusel kvůli plynu, cítí se existenčně ohrožení

ČTK

Polská plynárenská skupina PGNiG podala žalobu na Evropskou komisi (EK) ohledně jejího rozhodnutí umožnit ruské společnosti Gazprom rozšířit kapacitu plynovodu OPAL v Německu. Firma to dnes uvedla na svém webu. 

PGNiG Komisi vyčítá, že poškodila její zájmy a že tímto rozhodnutím porušila pravidla, jimiž se evropský trh s plynem řídí. Firma rovněž kritizuje, že detaily tohoto rozhodnutí nebyly oficiálně zveřejněny.

Stížnost PGNiG přichází po schůzce vrcholných představitelů Polska a Ukrajiny, která se konala minulý týden ve Varšavě. Tam se jednající strany dohodly na společném postupu v této záležitosti. Polsko pokrývá většinu své spotřeby plynu dovozem z Ruska.

Rozhodnutí EK umožnit rozšíření kapacity plynovodu OPAL na německém území potenciálně vyřazuje Polsko a Ukrajinu jako tranzitní země. Současná polská vláda spatřuje ve spolupráci mezi Ruskem a Německem s vynecháním Polska existenční ohrožení.

Gazpromu se komplikuje stavba Nord Stream II, Polsko odstřelilo konsorcium

"Chceme, aby toto rozhodnutí Evropské komise bylo zrušeno," uvedl výkonný ředitel PGNiG Piotr Woźniak. Dodal, že žalobu podala německá dceřiná společnost firmy u Soudního dvora Evropské unie 4. prosince.

Mluvčí EK uvedla, že komise vzala stížnost na vědomí a že detaily svého rozhodnutí uveřejní po obdržení souhlasu ze strany německých regulátorů a dotčených firem, protože jde o obchodně citlivou informaci.

Gazprom podle všeho zvažuje zrušení projektu Nord Stream 2

 

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!