Polovinu miliardových startupů v USA založili přistěhovalci

Inovace ve Spojených státech táhnou ve velké míře přistěhovalci. Vyplývá to z nové studie vydané Národní nadací pro americkou politiku (NFAP), podle které mají imigranti na svědomí 51 procent miliardových startupů v celkové hodnotě 168 miliard dolarů (zhruba čtyř bilionů korun), tedy kolem 90 procent hrubého domácího produktu České republiky.

 Elon Musk představuje vesmírnou loď Dragon V2 společnosti SpaceX
18.3.2016 14:30   |  

NFAP ve studii zkoumala celkem 87 novějších společností, jejichž hodnota na počátku tohoto roku přesáhla jednu miliardu dolarů. 44 z nich má za zakladatele někoho, kdo se nenarodil v USA.

Ještě častěji přistěhovalci figurují ve vedení těchto firem, podle studie jsou hlavními osobami v managementu 62 zkoumaných společností. V průměru každá firma založená imigrantem vytvořila 760 míst.

Mezi nejznámější ze zmíněných společností patří SpaceX, technologická firma působící v aerokosmickém průmyslu, kterou založil Elon Musk. Rodák z Jihoafrické republiky je jedním z nejslavnějších tváří podnikatelů-přistěhovalců.


Přečtěte si: Muskova SpaceX slaví, její raketa úspěšně odstartovala do vesmíru


Typičtějším příkladem přistěhovalce je Ind Jyoti Bansal, který po vystudování přední technické univerzity v Indii získal pracovní vízum v USA a odešel do Silicon Valley. Tam snil o založení startupu a rychlém zbohatnutí. To se mu podařilo, když v roce 2008 založil firmu AppDynamics, jejíž hodnota v současnosti činí miliardu dolarů.

Další ukázkou je Uber, mobilní společnost umožňující objednání jízdy, která se již dostala i do Česka. Jedním ze spoluzakladatelů Uberu je Kanaďan Garrett Camp.

Dřívější podobné studie prezentovaly nižší čísla. Podle výzkumu z roku 2006 byla přistěhovalci založena čtvrtina firem, které vznikly v přecházejících patnácti letech. Studie z roku 2013 pak odhalila 33 procent firem, které byly založeny imigranty v šesti dřívějších letech.

Čtrnáct podnikatelů-přistěhovalců pochází z Indie, osm přišlo z Kanady a také ze Spojeného království, sedm z Izraele. V dvaceti případech přitom dotyčný přišel poprvé do Spojených států jako student.

Žhavé téma prezidentské kampaně

Studie přišla ve chvíli, kdy se ve Spojených státech diskutuje o omezení vstupu cizinců do země a jde o populární téma prezidentské kampaně. Barrack Obama se loni snažil zmírnit imigrační zákony, ovšem kongresem jeho návrh neprošel. Legislativa, podle které by nelegální imigranti, kteří pobývají v USA více než pět let a mají v zemi své potomky, mohli žádat o pracovní povolení, tvrdě narazila především u jižanských republikánů.

Současný favorit republikánských primárek Donald Trump v kampani prohlásil, že ilegální imigranty nechá deportovat. V republikánském táboře není jediným, kdo se staví proti přistěhovalectví. Jeho soupeř a senátor Ted Cruz je spoluautorem návrhu zákona o zpřísnění pracovních víz z loňského prosince. Autor studie tvrdí, že pokud by takový zákon platil v předchozích letech, nevznikl by žádný nebo jen velmi málo ze zmíněných startupů.


Čtěte dále:

Obama se svou imigrační iniciativou tvrdě narazil

Trump a Cruz se utkali v debatě. Společně kritizovali Obamu

Autor: Pavel Michl redaktor E15.cz

Komentáře

Čtěte také

Číňané zprovoznili největší teleskop na světě. V průměru má půl kilometru

Číňané zprovoznili největší teleskop na světě. V průměru má půl kilometru Fotogalerie

Čína dnes uvedla do provozu největší teleskop na světě, který bude sloužit k výzkumu vesmíru, včetně pátrání po případných mimozemských civilizacích. Obrovské zařízení s talířovou… více

Mobilní web