Polsko si na ruský potravinový bojkot bude stěžovat u WTO

Polsko podá na ruský zákaz dovozu svého ovoce a zeleniny stížnost ke Světové obchodní organizaci (WTO). Rusko zakázalo dovoz některých druhů ovoce a zeleniny z Polska od 1. srpna, o týden dříve, než zavedlo zákaz dovozu řady druhů potravin z celé Evropské unie.

Supermarket v Novosibirsku je navzdory embargu stále plný ovoce a zeleniny z EU
8.8.2014 13:48   |  

„Nemohli jsme stížnost podat dříve, protože teprve ve středu jsme dostali první oficiální uvědomění (o zákazu). Předtím jsme o tom měli informace jen z médií,“ řekl ministr zemědělství Marek Sawicki listu Gazeta Wyborcza.

Anketa

Souhlasíte se sankcemi Západu i přesto, že se ruská reakce může projevit i ve vašem každodenním životě?

Ano   36% Ne   64%

V anketě hlasovalo 940 čtenářů.
Hlasování bylo ukončeno.

další ankety

Rusko odůvodnilo zákaz dovozu polských jablek, zelí a dalších produktů četnými pochybeními při certifikaci a dalšími závadami. Zákaz následoval poté, co se EU rozhodla potrestat Rusko za jeho politiku vůči Ukrajině vyhlášením nových hospodářských sankcí, které také platí od 1. srpna. Tento čtvrtek pak Rusko zakázalo veškerý dovoz masa, ryb, mléka, mléčných výrobků, ovoce a zeleniny z EU, USA, Kanady, Austrálie a Norska.

Polsko loni vyvezlo do rusko-bělorusko-kazašské celní unie ovoce za více než půl miliardy dolarů (přes 10 miliard korun) a většina z toho připadala na Rusko. Pro polské sadaře, největší vývozce ovoce v EU, je ruský trh klíčový a ztráty z ruského zákazu mohou dosáhnout podle odhadů až půl miliardy eur.

Zemědělci se obávají poklesu cen

Kvůli ruskému embargu na dovoz vybraných unijních potravin se v nadcházejícím týdnu mimořádně sejdou představitelé Evropské unie pro zemědělskou politiku, sdělil ve čtvrtek francouzský ministr zemědělství Stéphane Le Foll. Ten v prohlášení rovněž uvedl, že Paříž chce postupovat společně s Německem a Polskem.

Zemědělci v EU se obávají, že kvůli ruskému embargu vzniknou na domácím trhu přebytky, klesnou ceny a tržby a zvýší se nezaměstnanost. Někteří pěstitelé v této souvislosti mluví například o jablečné válce, kterou mezi sebou svedou členské státy ve snaze zbavit se ovoce určeného původně pro ruský trh.

Český premiér Bohuslav Sobotka se dnes odpoledne sejde na úřadu vlády s ministry financí, zahraničí, zemědělství a průmyslu a obchodu, aby diskutovali o možných dopadech sankcí, které Rusko zavedlo vůči státům EU a dalším západním zemím. Premiér chce s ministry také zkoordinovat postup při jednáních na evropské úrovni o této otázce.


Čtěte také:

Potraviny nevyvezené do Ruska zaplaví Evropu

Moskva zakázala dovoz potravin ze Západu, sankce se netýkají alkoholu

Ruské embargo sníží ceny mléka, bojí se čeští výrobci

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Do amerického Seattlu zamíří až patnáct tramvají Inekonu

Do amerického Seattlu zamíří až patnáct tramvají Inekonu

Flotila tramvají s českým rodokmenem v americkém Seattlu se do dvou let výrazně rozroste. Tuzemský dodavatel Inekon očekává brzký podpis opce na deset až patnáct tramvají s… více

Mobilní web