Portugalsko hlásí první přebytek běžného účtu po 20 letech | E15.cz

Portugalsko hlásí první přebytek běžného účtu po 20 letech

Portugalsko hlásí první přebytek běžného účtu po 20 letech
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Erben Eduard/E15
20. února 2014 • 14:02
Loňský přebytek Portugalska na běžném účtu platební bilance podle údajů centrální banky dosáhl 881 milionů eur, přičemž pro zemi to byl první přebytek po 20 letech. Portugalská ekonomika začala oživovat z vleklé recese a Lisabon se letos chystá opustit záchranný program, o který před třemi lety požádal mezinárodní věřitele.

Portugalsko dosáhlo přebytku na běžném účtu naposledy v roce 1993. V předloňském roce dosahoval schodek na účtu 3,3 miliardy eur. Přebytek skoro 2,85 miliard eur země v uplynulém roce vykázala také v souhrnné obchodní bilanci zboží a služeb. Stalo se tak díky velkému přebytku v obchodu se službami, který zahrnuje finanční služby a turistiku.

Portugalsko se v roce 2011 dostalo do finančních problémů a od EU a MMF získalo záchranný úvěr 78 miliard eur. Tamní ekonomika v poslední době začala oživovat z nejhlubší recese od 70. let minulého století. Za celý uplynulý rok přesto vykázala pokles o 1,4 procenta. Vláda očekává, že v tomto roce ekonomika poroste nejméně o 0,8 procenta.

Platební bilance vyjadřuje vnější ekonomickou rovnováhu státu. Zaznamenává všechny ekonomické transakce mezi subjekty dané země a subjekty v zahraničí. Přebytek platební bilance v uplynulém roce zaznamenalo i Řecko. Stalo se tak poprvé minimálně od roku 1948, kam sahají oficiální záznamy.

Autor: ČTK
 
>
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!