Portugalsko má opět problémy. Dluhopisy jsou na kraji spekulativního pásma

Neklid na evropských trzích se začíná odrážet i na trhu s vládními dluhopisy. Nejvíce zasáhl Portugalsko, výnosy jeho bondů se od začátku února prudce zvýšily o jeden procentní bod. Jsou tak nejvýše od předloňského léta, kdy tato jihoevropská země opustila záchranný program.

 Lisabon
12.2.2016 14:07   |  

Portugalský kombinovaný dluh státního a soukromého sektoru dosahuje 360 procent HDP, což je nejvíce v celé Evropě. Dluh vlády je 129 procent. Evropská komise už varovala, že rozpočet současné levicové vlády pro tento rok může pravděpodobně porušovat evropská pravidla pro výší státního dluhu a deficitu.

Lisabon má problém i u ratingových agentur, které jsou blízko k tomu zařadit jeho bondy do kategorie odpadních dluhopisů. To by mohlo potíže portugalské vlády ještě prohloubit. Dluhopisy v pásmu spekulativních investic totiž nemůže nakupovat Evropská centrální banka v rámci programů kvantitativního uvolňování a přímých monetárních transakcí.

Vývoj portugalského vládního dluhu
source: tradingeconomics.com Zdroj: tradingeconomics.com

„Vstup do nového záchranného programu je jedinou cestou, jak tento vývoj zvrátit,“ řekl listu Telegraph Federico Santi z konzultantské společnosti Eurasia Group. „To by ale samozřejmě politicky bylo smrtelné rozhodnutí, ke kterému se portugalská vláda může uchýlit až jako k řešení poslední záchrany.“

Investoři hledající bezpečné místo pro svůj kapitál zatím skupují německé dluhopisy, jejichž výnosy klesají na rekordní minima. Náklady jihoevropských zemí na obsluhu státních dluhů v poslední době držel program nákupů dluhopisů ze strany Evropské centrální banky, která do nich každý měsíc investovala 60 miliard eur.

Investoři očekávají, že prezident ECB Mario Draghi za měsíc oznámí zavedení dalších opatření na podporu inflace, včetně dalšího snížení úrokových sazeb a rozšíření nákupu státních dluhopisů.


Čtěte také:

Brusel schválil Portugalsku upravený rozpočet, zavádí dodatečné daně

Audit: záchranné programy EU byly nespravedlivé, ale pomohly

Jan Pavec Autor: Jan Pavec redaktor E15.cz

Komentáře

Čtěte také

Dušan Šrámek: Babišův celní hazard

Dušan Šrámek: Babišův celní hazard

Ministr financí Andrej Babiš chce, aby celníci mohli vyšetřovat daňové trestné činy. To dnes může jen policie. Dále by se měla Celní správě rozšířit pravomoc na prověřování… více

Mobilní web