Přes 41 milionů - tolik lidí v Německu ještě nikdy nepracovalo

Němci mají práci, dostávají za ni více peněz a vydělané peníze zase utrácejí – z pohledu ekonoma takřka ideální stav. Nebýt evropské dluhové krize, dalo by se mluvit o malém německém hospodářském zázraku.

 Německo, průmysl
2.1.2012 11:23   |  

Počet zaměstnaných lidí s bydlištěm v Německu v roce 2011 poprvé překročil hranici 41 milionů, ohlásil v pondělí statistický úřad ve Wiesbadenu. Zaměstnání má nyní celkem 41,04 milionu lidí, což je nejvíce v historii sjednoceného Německa. A navzdory dluhové krizi v Evropě toto číslo v příštích měsících dál poroste, předpovídají ekonomičtí rádcové.
V meziročním srovnání má v Německu práci o 535 tisíc více lidí než v roce 2010, což je nárůst o 1,3 procenta. Nárůst zaměstnaných má v Německu nadále pokračovat, i když tento růst začne zpomalovat.

Odborníci z essenského institutu RWI věští pro tento rok nárůst na 41,24 zaměstnaných, podle jejich mnichovských kolegů z institutu Ifo se v roce 2012 zaměstnanost vyšplhá na 41,27 lidí. Německá ekonomika rostla v uplynulém roce o tři procenta, letos však ekonomové kvůli globálnímu hospodářskému ochlazení počítají jen s „minirůstem“ o 0,5 procenta.

Statistika je přikrášlená

Server Spiegel Online ale upozorňuje, že německá statistika je v lecčems přikrášlená. Mezi zaměstnané se totiž počítají i takzvaní „ein Euro Jobbers“ a „Minijobbers“. Tedy lidé, kteří sice do práce chodí, ale nepobírají za to žádnou nebo velice nízkou mzdu, která rozhodně nestačí k pokrytí jejich životních potřeb.

Obdobně úřady kouzlí také se statistikou nezaměstnaných. Například lidé nad 58 let, kteří alespoň rok pobírali podporu a nedostali žádnou nabídku práce, už statisticky nepatří mezi nezaměstnané, ačkoli fakticky nezaměstnaní jsou.

Kvůli snížení daní roste čistý příjem

Němce při pondělním novoročním nástupu do práce potěšila další dobrá zpráva: díky snížení daní si přijdou na více peněz. Čistý příjem stoupl v průměru až o 160 euro, píše deník Sueddeutsche Zeitung. Důvodem je řada malých daňových úprav, které začínají platit od ledna tohoto roku. Nejvíce si polepší lidé s ročním hrubým příjmem mezi 24 a 66 tisíci eury, vypočetl pro deník ekonom Frank Hechtner ze Svobodné univerzity v Berlíně.

Obchodní komora: nejvyšší spotřeba za deset let

Byl to „nejlepší spotřební rok desetiletí“ pochvaluje si také Německá průmyslová a obchodní komora (DIHK). Němečtí spotřebitelé vloni utratili podle průzkumu komory nejvíce peněz v celém desetiletí. „Domácí spotřeba stouply nejméně o 1,2 procenta,“ stojí v pondělním bulletinu DIHK.

Autor: Petr Horký

Komentáře

Čtěte také

Turecké tanky přejely syrskou hranici, chtějí dostat Kurdy za Eufrat

Turecké tanky přejely syrskou hranici, chtějí dostat Kurdy za Eufrat

Turecko dnes ráno zahájilo za podpory letectva mezinárodní koalice ofenzivu proti radikálům z takzvaného Islámského státu (IS) u severosyrského města Džarabulus. Podle… více

Mobilní web