Propast mezi chudými a bohatými brzdí hospodářský růst, tvrdí OECD | E15.cz

Propast mezi chudými a bohatými brzdí hospodářský růst, tvrdí OECD

Propast mezi chudými a bohatými brzdí hospodářský růst, tvrdí OECD
OECD
• 
ZDROJ: OECD

ČTK

Prohlubující se propast mezi chudými a bohatými brzdí hospodářský růst. Vyplývá to ze zprávy Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Jedním z důvodů je skutečnost, že chudší členové společnosti mají menší prostor pro investice do svého vzdělání.

OECD rovněž dospěla k závěru, že přerozdělování bohatství prostřednictvím daní a sociálních dávek nepodkopává hospodářský růst, pokud se provádí správným způsobem.

„To dokazuje, že řešení vysoké a rostoucí nerovnoměrnosti je zásadní pro podporu silného a udržitelného růstu a musí stát v centru politické debaty,“ uvedl podle serveru BBC generální tajemník OECD Angel Gurría. „Země, které podporují rovné příležitosti pro všechny, jsou zeměmi, které porostou a budou prosperovat,“ dodal.

OECD upozornila, že ve většině jejích členských zemích je nyní propast mezi bohatými a chudými největší za posledních 30 let. Dodala, že nejbohatších deset procent lidí v OECD v současnosti vydělává téměř desetinásobek ve srovnání s nejchudšími deseti procenty. V 80. letech minulého století to byl přitom pouze sedminásobek.

OECDOECDAutor: OECD

OECD vznikla v roce 1961 jako nástupkyně Organizace pro evropskou hospodářskou spolupráci, která měla za úkol dohlížet a řídit poválečnou hospodářskou obnovu ve světě. V současnosti má 34 členů, od 90. let mezi ně patří také Česko a Slovensko.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!