Prosperita se nedostavila. Moskva neposlala ani kopějku, stěžuje si Krym | E15.cz

Prosperita se nedostavila. Moskva neposlala ani kopějku, stěžuje si Krym

Prosperita se nedostavila. Moskva neposlala ani kopějku, stěžuje si Krym
Sevastopol
• 
ZDROJ: Saša Blau

ČTK

Skandálem vyvrcholila roztržka mezi ruskou vládou a vedením anektovaného Krymu, vyvolaná sporem kolem váznoucí realizace rozvojových programů. Ambiciózní projekty mají oživit krymskou ekonomiku po loňském násilném připojení k Rusku, ale podle šéfa Krymu Sergeje Aksjonova letos poloostrov nedostal z Moskvy „ani kopějku“. Moskva na toto obvinění reagovala hrozbou čistky.

Krym se po loňské anexi nedočkal slibované prosperity, kterou měly zařídit mohutné ruské dotace. Situaci nedávno zkomplikovala energetická blokáda ze strany ukrajinských radikálů, kteří poškodili dálkové vedení elektřiny na poloostrov. Platy a sociální dávky se po připojení k Rusku sice na Krymu zvýšily, nárůst ale zcela pohltila vysoká inflace, vyvolaná prudkým poklesem příjmů za prodej ropy a západními sankcemi.

Aksjonov na facebooku napsal, že Krym měl letos z Moskvy dostat 15 miliard rublů. „Teď máme prosinec a nedostali jsme ani kopějku. Plány a harmonogramy se přitom dojednávaly se všemi ministerstvy bez výjimky,“ uvedl šéf Krymu.

Ruská ministerstva žádají trest

Na Aksjonovovu poznámku reagovala hned dvě ruská ministerstva návrhem na „potrestání krymských správních orgánů“. Ruská vláda tvrdí, že z federálního rozpočtu vyčlenila letos pro krymské projekty dostatek peněz, vinou krymských úředníků se ale podařilo realizovat jen zlomek. Nevyčerpané prostředky byly převedeny na příští rok.

Krym a jeho rozvoj je pro Rusko citlivá politická otázka. Mnozí Rusové považují úspěšnou integraci poloostrova za důkaz správnosti anexe, samotní obyvatelé Krymu očekávali od „návratu“ do náruče Moskvy okamžitý blahobyt. Pro Kreml se měl Krym stát vývěsním štítem prosperity a jeho anexe důkazem velmocenského postavení.

Ruské vedení se i z těchto důvodů snažilo spor mezi vládou a krymskou správou zmírnit. Kremelský mluvčí Dmitrij Peskov doporučil médiím, aby roztržku nezveličovala. „Běžné problémy v každodenní spolupráci mezi regionálními úřady a federální vládou nelze označovat za krizi. Daleko lepší je soustředit se na urovnání problémů a důsledné vyjasnění stanovisek,“ řekl Peskov.

Ruská tajná služba zatkla starostu z Krymu, prý kvůi úplatku
Agenti ruské tajné služby FSB na anektovaném Krymu zatkli starostu města Feodosija Dmitrije Ščepetkova a jeho zástupce Makara Makarova. Podle listu Vedomosti jsou podezřelí, že jako členové zločineckého gangu vydírali místní podnikatele a požadovali úplatky.

„Zamaskovaní lidé vyvedli Ščepetkova a Makarova z budovy městské rady Feodosije v poutech, posadili je do mikrobusu a odvezli,“ vylíčil očitý svědek agentuře Kryminform. Média prý dávají zatčení i do souvislosti s nedávnou rozmíškou mezi krymskými úřady a ruskou vládou o dotace.

Podle krymské prokurátorky Natalije Poklonské oba činovníci byli zatčeni kvůli podezření z přijetí zvláště velkého úplatku, za což jim hrozí až 15 let vězení. „Trestně stíháni jsou členové skupiny, kteří vymáhali peníze od podnikatele za vytvoření příznivých podmínek pro podnikání,“ uvedla.

Udala je jedna z obětí

Podle vyšetřovatelů se na radnici Feodosije obrátil nejmenovaný podnikatel, který si přál prodloužit pronájem dvouhektarového pozemku. Starosta a jeho zástupce na oplátku žádali 300 tisíc dolarů (asi 7,5 milionu korun). Půlku úplatku již obdrželi přes dva prostředníky.

Ščepetkov byl starostou Feodosije od prosince 2014. Letos v létě krymský gubernátor Sergej Aksjonov varoval podřízené úředníky, že na poloostrově nikdo není „nedotknutelný“, pokud se zaplete do úplatkářství.

Moskva připojila Krym k Rusku loni v březnu, krátce po svržení proruského prezidenta Viktora Janukovyče v Kyjevě. O měsíc později vypuklo v Donbasu na východě Ukrajiny proruské povstání. Anexe Krymu a ruské počínání v Donbasu vedly Západ k přijetí hospodářských sankcí proti Rusku.

Aksjonov si před pár dny postěžoval, že z federálních dotací, které měly zajistit rozvoj anektovaného poloostrova, dosud nedorazily žádné peníze. Navrhl, aby místní úřady dostaly pravomoc federální peníze utrácet i bez konzultace s federálními úřady, avšak ruská vláda zareagovala velice dotčeně a premiér Dmitrij Medveděv zapojil generální prokuraturu do prověrky, proč došlo ke zpoždění dotací.

Putinův muž na Krymu ukazuje, jak vydělávat na dobročinnosti

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!