Řecko dostalo první miliardy z nového programu, zároveň uhradilo další splátky | E15.cz

Řecko dostalo první miliardy z nového programu, zároveň uhradilo další splátky

Řecko dostalo první miliardy z nového programu, zároveň uhradilo další splátky
řecký premiér Alexis Tsipras v europarlamentu
• 
ZDROJ: čtk/AP

ČTK

Řecko obdrželo prvních 13 miliard eur (přes 350 miliard korun) z nového záchranného programu. Evropský stabilizační mechanismus (ESM) oznámil, že peníze převedl dnes ráno. Podle zdroje agentury AFP již Atény uhradily i dnešní splátku Evropské centrální bance (ECB) a splatily i překlenovací úvěr z Evropského finančního stabilizačního mechanismu (EFSM).

Spuštění záchranného programu pro Řecko ve středu schválili ministři financí eurozóny poté, co pomoc schválil německý parlament. ESM v rámci záchranného programu poskytne Řecku během tří let až 86 miliard eur (2,3 bilionu korun).

Atény již v červenci získaly tříměsíční překlenovací úvěr 7,16 miliardy eur z EFSM, díky němuž mohly uhradit dřívější splátky ECB a Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF). Dnešní splátka ECB se skládá z jistiny 3,2 miliardy eur a z úroků zhruba 200 milionů eur.

Za půjčky z EFSM standardně ručí všechny členské státy Evropské unie, včetně České republiky. V případě červencového překlenovacího úvěru pro Řecko však podle ministerstva financí nehrozily Česku žádné ztráty. Pokud by totiž Řecko půjčku nesplatilo, kryly by ji výnosy řeckých dluhopisů v držení ECB.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!