Řecko se brzy vymaní z recese, tvrdí centrální banka

Řecká ekonomika by se v brzké době mohla vymanit z recese. Nadále však čelí různým rizikům, která by mohla zhatit hospodářské oživení očekávané ve druhé polovině letošního roku. Uvedl to guvernér tamní centrální banky Jannis Sturnaras. Vyzval rovněž k realizaci reforem spojených se záchranným programem pro Řecko.

 Ilustrační foto
25.2.2016 17:04   |  

„Řecká ekonomika již urazila dlouhou cestu a od opuštění krize ji dělí pouze krátká vzdálenost,“ řekl Sturnaras na výročním zasedání centrální banky. Hospodářské oživení podle něj závisí na úspěšné realizaci první části reforem, které jsou součástí třetího záchranného programu dohodnutého loni v létě s mezinárodními věřiteli. Patří sem například reforma penzijního systému, jež vyvolala rozsáhlé protesty.

„Musíme si zachovat odhodlání dodržet podmínky dohody (o záchranném programu), kterou nesmíme považovat za něco, co nám vnutili věřitelé, nýbrž za zásadní a nezbytné reformy, jež měly být zavedeny již před lety,“ uvedl Sturnaras.

Kromě rizika nedodržení podmínek záchranného programu čelí řecká ekonomika podle Sturnarase také dalším hrozbám, které zahrnují uprchlickou krizi, „přehnanou reakci“ finančních trhů na možné zpomalování růstu světové ekonomiky a nebezpečí odchodu Británie z Evropské unie.

Gr GDP Growth Rate


Čtěte také:

V Řecku uvízlo 20 tisíc uprchlíků, systém pomoci může do týdne zkolabovat

Nepřátelský akt, označují Řekové jednání o migraci, kam je nepozvali

V Řecku roste napětí: nemůže uprchlíky posílat dál, ani vracet

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Sobotka: Merkelová nemohla čekat, že změníme názor na migraci

Sobotka: Merkelová nemohla čekat, že změníme názor na migraci

Německá kancléřka Angela Merkelová nemohla během čtvrteční návštěvy Prahy předpokládat, že získá Česko na svou stranu v oblasti migrace. V reakci na ohlasy německých médií to dnes… více

Mobilní web