Řecko zaslalo věřitelům seznam reforem. Počítá s růstem ekonomiky

Požadovaný seznam reforem již Řecko zaslalo mezinárodním věřitelům. Agentuře Reuters to dnes řekl nejmenovaný představitel eurozóny. Schválení reforem je podmínkou pro uvolnění zbývajících peněz z mezinárodního záchranného programu, které silně zadlužené Řecko potřebuje k odvrácení hrozící platební neschopnosti.

řecká vlajka
27.3.2015 17:55   |  

Seznam podle tohoto představitele zahrnuje opatření, která v letošním roce zvýší státní příjmy o tři miliardy eur (přes 82 miliard Kč). Představitel zdůraznil, že tyto dodatečné příjmy nebudou výsledkem snižování mezd či penzí.

Primární přebytek

Seznam reforem údajně vychází z očekávání, že řecká ekonomika v letošním roce stoupne o 1,4 procenta. Předpokládá prý rovněž, že vláda letos dosáhne primárního rozpočtového přebytku v rozsahu 1,5 procenta hrubého domácího produktu. Záchranný program přitom počítá s tříprocentním přebytkem. Primární rozpočet nezahrnuje splátky dluhů.

O seznamu budou podle představitele eurozóny již dnes večer jednat zástupci Řecka a věřitelů, tedy Evropské komise, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu. Nejmenovaný představitel řecké vlády však agentuře Reuters řekl, že jednání začnou až v sobotu.

Země na pokraji bankrotu

Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat Evropskou unii a MMF o finanční pomoc. Dohodlo se již na dvou záchranných programech v celkovém objemu 240 miliard eur.

Eurozóna koncem února souhlasila se čtyřměsíčním prodloužením záchranného programu pro Řecko, výplatu zbývajících 7,2 miliardy eur ale pozastavila do zhodnocení reformních plánů nové řecké vlády. Atény začátkem tohoto týdne oznámily, že předloží seznam reforem do pondělí.

Řecko muselo v uplynulých letech výměnou za úvěrovou pomoc zavést masivní výdajové škrty, snížit důchody a mzdy a opakovaně zvýšit daně. To prohloubilo hospodářskou recesi, zvýšilo nezaměstnanost a zhoršilo životní úroveň obyvatel.


Čtěte také:

Dohoda s eurozónou bude příští týden, věří Řecko

Brusel: Atény nemají nárok na vrácené peníze ze stabilizačního fondu

Řecko hraje o další pomoc. Slibuje, že dodá návrh reforem do pondělka

Tsipras: Záchranný program selhal, vinu lze ale hledat i v Řecku

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Astronomové doslova "za humny" Sluneční soustavy objevili planetu přibližně o hmotnosti Země, která obíhá kolem své hvězdy Proxima Centauri v takzvané obyvatelné zóně, a na které… více

Mobilní web