Řecko zavedlo slíbené reformy a může dostat další úvěr

Řecko uskutečnilo všechny reformy dohodnuté s věřiteli z eurozóny, a může tak dostat další splátku ze slíbeného úvěru i peníze na rekapitalizaci bank. Uvedl to šéf ministrů financí eurozóny Jeroen Dijsselbloem. Atény by tak nyní měly obdržet dvě miliardy eur (54 miliard korun) z dohodnuté úvěrové pomoci a také deset miliard eur na rekapitalizaci bank.

eurové bankovky
21.11.2015 18:33   |  

Činitelé eurozóny již dříve uvedli, že hodnoticí zpráva Evropská komise byla kladná. Zpráva hodnotí, jak Atény plní program reforem dohodnutých v rámci třetího záchranného programu. Země v jeho rámci získala velmi levný úvěr z evropského záchranného fondu ESM, musí si však dát do pořádku veřejné finance a reformovat ekonomiku. Ta musí být konkurenceschopnější a výkonnější.

O plnění reforem jednali v Bruselu náměstci ministrů financí eurozóny. Podle Dijsselbloema se skupina shodla, že Řecko dokončilo první sadu důležitých milníků a opatření ve finančním sektoru, které jsou důležité pro úspěšný proces rekapitalizace bank. „Dohoda připravila cestu k tomu, aby správní rada ESM 23. listopadu formálně schválila vyplacení dvou miliard eur dílčí tranše spojené s první sadou důležitých bodů,“ oznámil Dijsselbloem. Dodal, že to také umožňuje, aby ESM případ od případu učinil rozhodnutí o převodu peněz určených na rekapitalizaci bank.

Silně zadlužené Řecko se v létě po půlročním povolebním zmatku nakonec dohodlo s eurozónou na třetím záchranném programu. V jeho rámci by mělo během tří let obdržet až 86 miliard eur (2,3 bilionu Kč). Evropská centrální banka (ECB) na konci října uvedla, že čtyři hlavní řecké soukromé banky budou potřebovat maximálně 14,4 miliardy eur, aby přežily. Záchranný program pro Řecko přitom na jejich rekapitalizaci počítal s částkou až 25 miliard eur. Činitelé eurozóny odhadují, že řecké banky budou potřebovat jen šest až devět miliard eur.


Čtěte také:

Dijsselbloem: Řecko a eurozóna se shodly v mnoha bodech reforem

Dijsselbloem: Část zemí může omlouvat své schodky migrační krizí

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala aktualizováno

Jednání o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy v podstatě zkrachovala. Televizi ZDF to řekl německý vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel. Plánovaná… více

Mobilní web