Řekové si mohou oddychnout - další peníze dostanou

Řekové mohou dostat peníze z druhého záchranného balíku půjček, který by měl mít výši 130 miliard eur. Uvedli to dnes podle agentury AP ministři financí eurozóny v reakci na to, že se k výměně řeckých dluhopisů přihlásilo dost soukromých věřitelů. Seškrtání značné části řeckého dluhu privátní sférou bylo jednou z klíčových podmínek záchranného balíku.

ilustrační foto
9.3.2012 17:46   |  

Podle prohlášení šéfa Euroskupiny Jeana-Clauda Junckera jsou podmínky pro uvolnění peněz z balíku splněny. Podle AP mohou Atény z balíku pomoci od eurozóny a Mezinárodního měnového fondu v první fázi získat 35,5 miliardy eur. Řecko potřebuje splatit část svých dluhů ve výši 14,5 miliardy eur 20. března.

Řecké ministerstvo financí uvedlo, že k výměně se přihlásilo 85,8 procenta majitelů dluhopisů řídících se řeckým právem. Kabinet navíc hodlá využít legislativní doložku umožňující přinutit k výměně dluhopisů i ty věřitele, kteří se nepřihlásili. Pak by se měla účast vyšplhat na 95,7 procenta, což odpovídá 197 miliardám eur, napsala agentura AP.


Čtěte více:

Řecké dluhopisy vymění 85,8 procenta věřitelů

České banky na výměnu řeckých dluhopisů přistoupí


O zbytku balíku se rozhodne později. „Euroskupina má za to, že nezbytné podmínky jsou naplněny, aby mohly začít patřičné národní procedury vyžadované pro konečné schválení příspěvku eurozóny k financování druhého záchranného balíku,“ uvedl v prohlášení po dnešní mimořádné telekonferenci Juncker, který zasedáním ministrů financí předsedá. Ministři financí eurozóny se sejdou znovu v pondělí. V úterý na to naváže zasedání ministrů financí celé EU.

Balík půjček a dobrovolné seškrtání řeckého dluhu by mělo vést k tomu, že dluh země se do roku 2020 sníží na úroveň blížící se 120 procentům hrubého domácího produktu, tedy na relativně udržitelnou mez. Nyní se dluh pohybuje kolem 160 procent HDP.

Juncker přivítal výši zapojení soukromého sektoru do seškrtání řeckých dluhů. Podle něj to přispěje k tomu, že se podaří zlepšit udržitelnost řeckého zadlužení. Juncker také vyzval MMF, aby se dal k druhému záchrannému balíku „významný příspěvek“. Vedení MMF by o nové půjčce Aténám mělo jednat 15. března.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Číňané zprovoznili největší teleskop na světě. V průměru má půl kilometru

Číňané zprovoznili největší teleskop na světě. V průměru má půl kilometru Fotogalerie

Čína dnes uvedla do provozu největší teleskop na světě, který bude sloužit k výzkumu vesmíru, včetně pátrání po případných mimozemských civilizacích. Obrovské zařízení s talířovou… více

Mobilní web