Rijád si prý po deseti letech půjči v cizině, požádá o více než čtvrt bilionu | E15.cz

Rijád si prý po deseti letech půjči v cizině, požádá o více než čtvrt bilionu

Rijád si prý po deseti letech půjči v cizině, požádá o více než čtvrt bilionu
Rijád, hlavní město Saúdské Arábie
• 
ZDROJ: Ammar shaker, volné dílo, wikimedia

ČTK

Saúdská Arábie se připravuje zajistit si úvěr u mezinárodních bank v objemu deset miliard dolarů (239 miliard korun), sdělily nejmenované zdroje agentuře Reuters. Pro Rijád by to byla první významná zahraniční půjčka po více než deseti letech. Saúdská Arábie se podobně jako další producenti ropy v Perském zálivu potýká s nízkými cenami této suroviny a hledá dodatečné finanční prostředky, kterými by pokryla rekordní schodek rozpočtu.

Království mělo původně v úmyslu půjčit si mezi šesti a osmi miliardami dolarů. Částku ale kvůli vysoké poptávce podle zdrojů nakonec zvýšilo.

Mezi finančními institucemi, které by Rijádu mohly půjčku poskytnout, jsou prý americké, evropské a japonské banky. Smlouva by měla být podepsána do konce měsíce, uvedly také zdroje. Vyjádření saúdskoarabské centrální banky ani ministerstva financí se Reuters získat nepodařilo.

Bankami v Zálivu se prohnal dominový efekt levné ropy

Světové ceny ropy stouply od ledna z méně než 30 dolarů na zhruba 40 dolarů za barel. Vedoucí představitelé království zatím sestavovali plán na zvýšení příjmů z jiných zdrojů, než je ropa, a na zaměření ekonomiky i na jiné oblasti než ropa. Vláda již ohlásila škrty ve výdajích a zvýšila daně, ceny pohonných hmot a ceny energií.

Po získání zahraniční půjčky by Rijád mohl přistoupit k emisi mezinárodních dluhopisů, napsal také Reuters. Uskutečnit by se prý mohla ještě letos. Království také loni v červenci poprvé po osmi letech vydalo dluhopisy v místní měně.

Finanční prostředky v zahraničí se snaží získat i další vlády a společnosti v regionu. Půjčku v objemu 5,5 miliardy dolarů získal v lednu Katar. Omán si zajistil úvěr v objemu jedné miliardy dolarů.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!