Ropa tolik nevynáší, Rijád chce zvýšit příjmy z poutí do Mekky

Na Saúdskou Arábii dopadají nízké ceny ropy. Tato surovina přitom byla hlavním zdrojem bohatství země, Rijád proto hodlá v dalších letech spoléhat více na turismus. Tradiční cesty do Mekky povinné aspoň jednou za život se každý rok zúčastní dva miliony muslimů. Toto číslo se má během pěti let vyšplhat na 2,7 milionu poutníků.

Pouť do Mekky
26.3.2016 17:07   |  

Dalších přes šest milionů muslimů do Mekky v současnosti zavítá v rámci tzv. malé pouti s názvem umra. Člen Národní komise pro cestovní ruch Abdul Ghaní Al-Ansarí proto podle saúdskoarabských médií zdůraznil potřebu restrukturalizovat turistický sektor tak, aby se stal ještě významnějším motorem tamní ekonomiky.

Již nyní je podle analytiků pořádání tradičních muslimských poutí do Mekky a poskytování příslušných turistických služeb pro Saúdskou Arábii druhým nejvýznamnějším zdrojem příjmů.

V současnosti lze přínos cestovního ruchu domácímu HDP vyčíslit na 85 miliard riálů (550 miliard korun), přičemž jen samotné poutě (umra a hadždž) generují 45 miliard riálů (290 miliard korun). Celkový turistický přínos má ale být podle záměrů vlády během pěti let dvojnásobný.

Podmínkou však je jednak dokončení rekonstrukcí mešit v Mekce a Medině, jednak rozšíření ubytovacích kapacit. Mekka může nabídnout nocleh až 12 milionům poutníkům, zatímco Medina pouze 230 tisícům.


Čtěte také:

Rijád chce lépe investovat ubývající petrodolary, založí nový fond

V Mekce spadl jeřáb ve Velké mešitě do davu lidí, přes sto z nich zemřelo

Autor: vaj

Komentáře

Čtěte také

Zátěžové testy bank: u dna skončily UniCredit, Société Générale i Erste

Zátěžové testy bank: u dna skončily UniCredit, Société Générale i Erste

Většina evropských bank by obstála i za velmi hluboké recese, některé ale i tak budou muset posílit kapitál. Ukázaly to výsledky zátěžových testů, které zveřejnil Evropský… více

Mobilní web