Ruská epidemie prasečí chřipky má desítky obětí, navíc docházejí léky

Nynější chřipková epidemie v Rusku prohloubila problém se zásobováním léky, který už loni vyvolaly sankce Západu a propad hodnoty ruského rublu, uvedla vláda. Epidemie prasečí chřipky postihla velkou část ruských regionů, komplikacím způsobeným virem H1N1 už podlehlo kolem 130 lidí.

 Oblast kolem Kremlu, Moskva
4.2.2016 15:51   |  

Vicepremiérka Olga Goloděcová v prohlášení uklidnila veřejnost, že veškeré životně důležité léky jsou ve zdravotnických skladech k dispozici v dostatečném množství. „Opačné signály nemáme. Vnímáme informace veřejnosti, ale podle sdělení Roszdravnadzoru je situace přijatelná,“ uvedla s odkazem na údaje ruského kontrolního orgánu.

Goloděcová ale zároveň řekla, že vláda „na podporu farmaceutického průmyslu“ uvolní dodatečných 15 až 20 miliard rublů (asi šest miliard korun). Peníze budou vynaloženy na nákup nových léčiv. Vláda navíc v blízké budoucnosti uspořádá speciální poradu věnovanou situaci s léky. „Posoudíme aktuální situaci a přijmeme opatření, aby nedošlo k výpadkům,“ řekla Goloděcová.

Ruská generální prokuraturas vyzvala k zesílení prokurátorské kontroly s cílem zajistit dostatečné množství léků pro veřejnost. Mluvčí prokuratury Marina Gridněvová přitom připustila, že zajištění léčivy se zhoršilo a situaci komplikuje epidemie prasečí chřipky. „Růst nemocnosti a zvýšená poptávka vedly k omezení sortimentu léků v lékárnách a ke zvýšení jejich ceny,“ uvedla mluvčí.

Ruská hygienicko-epidemiologická služba v prohlášení upozornila občany, že preventivní užívání protichřipkových léků nákaze nezabrání a naopak může vyvolávat zvýšenou odolnost virů. Prevencí je podle zdravotníků náležitá hygiena a posilování imunity.


Čtěte také:

**

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web