Rusko bude muset sáhnout do rezerv, pokud se nezvýší cena ropy

Zůstane-li cena ropy na úrovni třiceti dolarů za barel, bude ruská vláda nucena sáhnout do státních rezerv. Oznámil to ruský ministr financí Anton Siluanov. Příjmy do státního rozpočtu se totiž za takové situace sníží o dva až dva a půl bilionu rublů. Deficit státního rozpočtu překročí tři procenta.

Ropné pole Juganskněftěgaz v Západní Sibiři, kde spolu těží Rosněfť a Exxon Mobil
6.2.2016 14:30   |  

„Nejsme samozřejmě kouzelníci, Pokud se cena nezmění, budeme muset využít rezervy,“ konstatoval ministr. Vláda si ale podle něj klade za cíl takové nebezpečí „minimalizovat“. Siluanov přitom poukázal na protikrizový vládní program, jehož součástí jsou závazné kroky ministerstev. „To všechno bude stát kolem 600 miliard rublů plus dodatečné náklady,“ varoval ministr financí.

Vývoj ceny ropy Brent za poslední rok:

Zdroj: euroinvestor.com

Podle ruských zdrojů činil zůstatek ve státním rezervním fondu k 1. únoru 3,7 bilionu rublů. Dalších 5,2 bilionu je uloženo ve Fondu národního bohatství, kam stát ukládá přebytky z prodeje ropy. Rozpočet na letošní rok počítal s cenou ropy ve výši 50 dolarů za barel s tím, že deficit rozpočtu se předpokládal ve výši 2,36 bilionu, což jsou tři procenta hrubého národního produktu.

Siluanov v lednu varoval, že pokud se ceny ropy udrží na nynější úrovni, může se deficit rozpočtu zdvojnásobit, pokud vláda nepodnikne náležité kroky.


Čtěte také:

Rusko dokončuje protikrizový plán, počítá s výdaji kolem 750 miliard rublů

Putin prý nechce přijít o rezervy, protikrizový balíček bude letos menší

Ropa opět prudce padá, naděje na omezení těžby slábnou

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát Fotogalerie

Německá kancléřka Angela Merkelová přiletěla do Prahy a setkala se s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). S ním se shodla, že Česko i Německo mají velmi dobré vzájemné vztahy,… více

Mobilní web