Rusko buduje centrum světové ekonomiky. S Kazachstánem a Běloruskem | E15.cz

Rusko buduje centrum světové ekonomiky. S Kazachstánem a Běloruskem

Rusko buduje centrum světové ekonomiky. S Kazachstánem a Běloruskem
Moskva, Rusko,
• 
ZDROJ: Josef Stuefer, Flickr, CC BY 2.0

ČTK, čap

Prezidenti Ruska, Kazachstánu a Běloruska v kazašské metropoli Astaně podepsali smlouvu o vzniku Euroasijské hospodářské unie (EAHU). Jednotný euroasijský trh se 170 miliony obyvatel, který vznikne 1. ledna 2015, má být po Evropské unii, Spojených státech a Číně dalším centrem světové ekonomiky. Šéf Kremlu Vladimir Putin při podpisu označil vznik EAHU za „epochální událost“.

Vznik rusko-kazašsko-běloruské celní unie a jednotného trhu mají do konce roku potvrdit parlamenty všech tří signatářských zemí, což je považováno za formalitu. Ještě letos by se k paktu měly připojit Kyrgyzstán a Arménie. Iniciátor unie Rusko doufá, že následovat budou další postsovětské státy.

Celkový hrubý domácí produkt tří integrovaných ekonomik dosahuje částky 2,7 bilionu dolarů. Klíčovou roli v novém uskupení bude hrát podle očekávání Rusko. Smlouva předpokládá volný pohyb zboží, služeb, kapitálu a pracovních sil a koordinaci rozvoje klíčových hospodářských sektorů. Hlavním výkonným orgánem se stane Euroasijská hospodářská komise.

Srovnání ekonomických center (řazeno podle výše HDP):
Název Počet obyvatel Rozloha Celkový HDP
USA 318,1 milionu 9,6 milionu km2 16,8 bilionu USD
Evropská unie 505,7 milionu 4,3 milionu km2 16,6 bilionu USD
Čína 1,37 miliardy 9,6 milionu km2 13,4 bilionu USD
EAHU 170 milionů 20 milionů km2 2,7 bilionu USD

Rusko dlouho doufalo, že členem EAHU bude i Ukrajina; podle některých ruských hospodářských expertů bez Kyjeva je unie pouhým torzem. Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč se sice loni ve prospěch hospodářských svazků s Ruskem vzdal připravovaného přidružení Ukrajiny k EU, nicméně jeho únorový pád sbližování Moskvy a Kyjeva zastavil.

Epochální smlouva

Podle Putina má uzavřená smlouva „epochální, historický význam“ a povýší hospodářskou spolupráci zúčastněných zemí na novou úroveň. Žádná ze signatářských zemí přitom neztratí svou svrchovanost. Rusko, Kazachstán a Bělorusko dostanou možnost posílit své pozice na světových trzích, řekl Putin.

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko, kazašský prezident Nursultan Nazarbajev a ruský prezident Vladimir PutinBěloruský prezident Alexandr Lukašenko, kazašský prezident Nursultan Nazarbajev a ruský prezident Vladimir PutinAutor: čtk/AP
EAHU se podle Vladimira Putina (vpravo) stane přitažlivým střediskem hospodářského rozvoje (foto: čtk/AP).

Kazašský prezident Nursultan Nazarbajev spojuje nové uskupení s nadějí, že z hospodářského střediska Kazachstánu Alma-Aty se stane „světové finanční centrum“. Jeho naděje posiluje skutečnost, že sídlem finančního regulátora EAHU bude právě Kazachstán. Nejvyšší soud EAHU má mít své sídlo v Bělorusku, Euroasijská hospodářská komise bude jako hlavní výkonný orgán úřadovat v Rusku.

Jednotná měna zatím nebude

Podle ruských ekonomů je podstatou EAHU nejen celní unie, která mezi zúčastněnými zeměmi funguje už od roku 2010, ale i koordinace finančních systémů a regulace hospodářské politiky v průmyslu, zemědělství a dopravě. Zavedení jednotné měny a vytvoření jednotného energetického trhu zatím pakt nepředpokládá.

O volný trh s plynem a ropou má podle minských médií zájem hlavně Bělorusko, které je na ruských energetických surovinách na rozdíl od Kazachstánu plně závislé.

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko má podle agentury Interfax vůči smlouvě určité výhrady. Dokument dnes nicméně označil za přijatelný kompromis. Bělorusko si během přípravy smlouvy stěžovalo, že Moskva se snaží „nalinkovat“ nejen formy hospodářské spolupráce, ale i politický život zúčastněných států.

Stejné obavy měl údajně i Kazachstán. Dnes ale Nazarbajev prohlásil, že smlouva o vzniku EAHU je „dobře vyvážený dokument, který respektuje zájmy všech tří států“.

Autor: ČTK, čap
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!