Rusko omezuje kosmický program, chybí peníze

Ruská agentura Roskosmos kvůli problémům s financováním pozastavila vývoj nového raketového nosiče s opakovaně použitelným prvním stupněm. Oznámil to ruský tisk s odvoláním na upravený federální kosmický program na období do roku 2025. Projekt letu lidské posádky na měsíc Rusko ze stejných důvodů odkládá o pět let na rok 2035.

Raketa Proton-M
20.1.2016 8:45   |  

Celková částka uvolněná na ruský kosmický výzkum měla v příštích deseti letech dosahovat kolem dvou bilionů rublů (620 miliard korun), snížena ale byla na 1,4 bilionu, uvedla agentura Interfax.

Podle šéfa Roskosmosu Igora Komarova způsobil omezení výdajů pád kurzu rublu a propad cen ropy a zemního plynu na mezinárodních trzích, který skokově snížil příjmy do ruské státní pokladny. Roskosmos podle Komarova nebude mít dost peněz ani na plánovanou modernizaci Střediska pro řízení kosmických letů u Moskvy.

Raketový nosič, jehož první stupeň lze použít opakovaně, se střídavými úspěchy testuje americká soukromá společnost SpaceX. První stupeň rakety Falcon 9 při prosincové zkoušce hladce přistál v Kalifornii. Pokus z minulé neděle, kdy měla raketa přistát na plovoucí plošině v Pacifiku, se zdařil jen částečně. Přistání bylo tak tvrdé, že se stupeň rakety převrátil a explodoval.


Čtěte také:

Rusko zruší Roskosmos, pro vesmírné lety vytvoří novou organizaci

Rusko redukuje ambiciózní vesmírné projekty, nemá na ně peníze

Recese neskončila. Ruská vláda počítá s poklesem HDP o 0,8 procenta

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Další rána ruskému rozpočtu? Kremlu začíná vadit příliš silný rubl

Další rána ruskému rozpočtu? Kremlu začíná vadit příliš silný rubl

Ruská měna od začátku roku posílila vůči dolaru o 15 procent a Moskvě kvůli tomu přibývají starosti. Podle ekonomického poradce prezidenta Vladimira Putina tento vývoj může snížit… více

Mobilní web