Rusko omezuje kosmický program, chybí peníze | E15.cz

Rusko omezuje kosmický program, chybí peníze

Rusko omezuje kosmický program, chybí peníze
20. ledna 2016 • 08:45
Ruská agentura Roskosmos kvůli problémům s financováním pozastavila vývoj nového raketového nosiče s opakovaně použitelným prvním stupněm. Oznámil to ruský tisk s odvoláním na upravený federální kosmický program na období do roku 2025. Projekt letu lidské posádky na měsíc Rusko ze stejných důvodů odkládá o pět let na rok 2035.

Celková částka uvolněná na ruský kosmický výzkum měla v příštích deseti letech dosahovat kolem dvou bilionů rublů (620 miliard korun), snížena ale byla na 1,4 bilionu, uvedla agentura Interfax.

Podle šéfa Roskosmosu Igora Komarova způsobil omezení výdajů pád kurzu rublu a propad cen ropy a zemního plynu na mezinárodních trzích, který skokově snížil příjmy do ruské státní pokladny. Roskosmos podle Komarova nebude mít dost peněz ani na plánovanou modernizaci Střediska pro řízení kosmických letů u Moskvy.

Raketový nosič, jehož první stupeň lze použít opakovaně, se střídavými úspěchy testuje americká soukromá společnost SpaceX. První stupeň rakety Falcon 9 při prosincové zkoušce hladce přistál v Kalifornii. Pokus z minulé neděle, kdy měla raketa přistát na plovoucí plošině v Pacifiku, se zdařil jen částečně. Přistání bylo tak tvrdé, že se stupeň rakety převrátil a explodoval.

Autor: ČTK
 

businessinfo.cz

  • Česká firma vyvinula unikátní metodu pomáhající rozkládat plasty, uplatnění najde v Číně
  • Na solárním boomu v Česku vyrostlo množství firem. Teď hledají příležitost v zahraničí
  • Chile: Exportéry láká trh s otevřenou náručí
  • Neplatičů DPH v registru přibývá geometrickou řadou