Rusko rozdalo miliardy střadatelům na Krymu

Ruský fond ochrany střadatelů vyplatil 86 tisícům obyvatelům Krymu 10,9 miliardy rublů, zhruba 6,4 miliardy korun, jako odškodnění za nedostupné úspory, které měli uložené v ukrajinských bankách vypuzených z anektovaného poloostrova. Oznámila to agentura Interfax s odvoláním na sdělení fondu, který je součástí ruské státní Agentury pro pojištění vkladů.

 Ruské rubly
14.7.2014 15:16   |  

Podle podnikatelského listu RBK se výplaty kompenzací během června výrazně zrychlily; podle předchozí zprávy fond do konce května vyplatil jen 1,4 miliardy rublů. Z dosavadních 237 tisíc žádostí o odškodnění byla vyřízena třetina, skoro 86 tisíc.

Ukrajinské banky - až na dvě výjimky - na poloostrově přestaly působit během března, kdy Rusko připojilo Krym ke svému území. Dřívější klienti si nyní mohou podat žádost o odškodnění na celkem 224 místech. Odškodnění za každé konto je však omezeno na nejvýše 700 tisíc rublů, asi 411 tisíc korun.

Putin rozdává

Zástupce šéfa ruské agentury pro pojištění vkladu Andrej Melnikov zprvu odhadoval částku potřebnou pro vyplacení krymských střadatelů na 30 miliard rublů, přibližně 17,6 miliardy korun.

Ruský zákon, podepsaný prezidentem Vladimirem Putinem, počítá s dvojnásobkem, tedy převodem 60 miliard rublů ze zisku ústřední banky na podporu krymských střadatelů. Nicméně podle ruské vlády měli obyvatelé Krymu naspořeno zhruba 90 miliard rublů, zhruba 53 miliard korun, připomněl Interfax.


Čtěte více:

MMF: Rusko se kvůli sankcím může vydat cestou ekonomické izolace

Putin: Západ přivedl Ukrajinu na pokraj rozpadu, stejně jako Irák a Sýrii

Porošenko: Rusko dodává povstalcům zbraně i důstojníky


Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Financial Times: Trapná V4 těží z EU a zároveň se ji snaží zničit

Financial Times: Trapná V4 těží z EU a zároveň se ji snaží zničit

Za trapné britský list Financial Times (FT) ve svém článku o rozporech uvnitř Evropské unie před zářijovým summitem v Bratislavě označil země visegrádské čtyřky (Česko, Slovensko,… více

Mobilní web