Rusko zve do „své“ hospodářské unie i Japonce. Navzdory sporům o Kurily

Rusko je připraveno jednat s Japonskem o vytvoření zóny volného obchodu. Vznikla by v rámci letos založené Euroasijské hospodářské unie (EAHU), uvedl ruský premiér Dmitrij Medveděv. Dosud ji tvoří vedle Ruska Arménie, Bělorusko, Kazachstán a Kyrgyzstán, budoucí členství stvrdil podpisem i Vietnam.

 Jeden z Kurilských ostrovů
20.11.2015 10:17   |  

„Jsme připraveni podepsat dohody o členství také s dalšími státy, dokonce i s Japonskem, bude-li mít zájem,“ cituje agentura Reuters Medveděvovo prohlášení na summitu ve filipínské Manile.

Rusko je však s Japonskem formálně stále ještě ve válce, neboť oba státy kvůli neshodám ohledně nároků na Kurilské ostrovy dosud stále nepodepsaly mírovou smlouvu.

Jejich představitelé se však nedávno shodli na nutnosti vzájemné vztahy zlepšit. Ruský prezident Vladimir Putin a japonský premiér Šinzó Abe by ještě letos chtěli uskutečnit setkání na oficiální úrovni.

Rusko, izolované a oslabené západními ekonomickými sankcemi, se tak dále snaží posilovat své hospodářské, politické a vyjednávací pozice v bývalém postsovětském prostoru a v Asii.

Rusko chce na soustroví vybudovat základnu
Japonsko vznáší nárok na ostrovy Iturup, Kunašir, Šikotan a skupinu ostrůvků Habomai na základě dohody z roku 1855. Po ukončení druhé světové války je Moskva anektovala, Tokio je ale dodnes označuje za své Severní území a ruskou svrchovanost neuznává. Rusko trvá na tom, že mu ostrovy patří, a japonské nároky odmítá jako nepřípustnou revizi výsledků války. Před měsícem dokonce ruský ministr obrany Sergej Šojgu ohlásil záměr vybudovat ve sporné oblasti vojenskou základnu.

Čtěte také:

Vznikla Nová rozvojová banka, založily ji státy BRICS

Tokio chce s Putinem vyřešit letitý spor o Kurily

Autor: vaj

Komentáře

Čtěte také

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala aktualizováno

Jednání o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy v podstatě zkrachovala. Televizi ZDF to řekl německý vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel. Plánovaná… více

Mobilní web