Růst podnikatelské aktivity v eurozóně v závěru roku zrychlil

Růst podnikatelské aktivity v eurozóně v prosinci mírně zrychlil a tempo tvorby nových pracovních míst ve firemním sektoru dosáhlo nejvyšší úrovně za téměř pět let. Vyplývá to z průzkumu společnosti Markit mezi nákupními manažery. Výsledky průzkumu podle firmy signalizují, že hrubý domácí produkt eurozóny se ve čtvrtém čtvrtletí zvýšil o 0,4 procenta po růstu o 0,3 procenta ve třetím kvartálu.

 Euro (ilustrační foto)
6.1.2016 14:18   |  

Index podnikatelské aktivity v prosinci stoupl na 54,3 bodu z listopadových 54,2 bodu. Dostal se tak na nejvyšší úroveň za čtyři měsíce. Pokud se index nachází nad hranicí 50 bodů, signalizuje růst aktivity. „Navzdory zlepšení signalizují údaje z průzkumu pouze mírný nárůst hrubého domácího produktu o 0,4 procenta ve čtvrtém čtvrtletí. To by znamenalo, že v celém loňském roce ekonomika eurozóny stoupla o 1,5 procenta,“ uvedl hlavní ekonom společnosti Markit Chris Williamson.

Na začátku nového roku ekonomika eurozóny podle Williamsona stojí na solidních základech a mohla by zažít „rok silné expanze“. „Německo, Itálie, Španělsko a Irsko dosahují silného růstu, Francie však opět vykazuje známky stagnace. Je zapotřebí, aby oživení ve Francii pomohlo zajistit silný růst v celém regionu,“ prohlásil.

Nábory zaměstnanců

Williamson rovněž upozornil, že firmy v mnoha zemích posilují nábor nových zaměstnanců. To podle něj naznačuje, že podniky se rozšiřováním svých kapacit připravují na silnější poptávku. Dílčí index zaměstnanosti v soukromém sektoru se v prosinci vyšplhal na 52,8 bodu, tedy na nejvyšší úroveň od roku 2011.

Údaje z průzkumu nicméně rovněž ukázaly, že firmy byly v rámci snahy o získání nových zakázek opět nuceny snižovat ceny. To by mohlo zvýšit tlak na další uvolňování měnové politiky v eurozóně. Evropské centrální bance se zatím navzdory rekordně nízkým úrokovým sazbám a rozsáhlým nákupům vládních dluhopisů nepodařilo zajistit zvýšení inflace do blízkosti jejího dvouprocentního cíle. Předběžné údaje statistického úřadu Eurostat v úterý ukázaly, že meziroční míra inflace v eurozóně zůstala v prosinci beze změny na listopadové úrovni 0,2 procenta.


Čtěte také:

Růst aktivity podnikatelů v eurozóně zpomalil. Značí to nízký růst

Terorismus podnikání v eurozóně neutlumil, je nejaktivnější za čtyři roky

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Skanska na východě Slovenska postaví 14 km dálnice za 5,3 miliardy korun

Skanska na východě Slovenska postaví 14 km dálnice za 5,3 miliardy korun

Stavební společnost Skanska Česká republika a Slovensko postaví 14,4 kilometru dlouhý úsek dálnice D1 na východním Slovensku poblíž Košic. Hodnota stavby je 5,3 miliardy korun.… více

Mobilní web