Růst úrokových sazeb v Británii se blíží | E15.cz

Růst úrokových sazeb v Británii se blíží

Růst úrokových sazeb v Británii se blíží
Panorama londýnské čtvrti City i s "Okurkou"
• 
ZDROJ: Wjfox2005 - Wikimedia Commons

Zdeněk Pečený

Měnový výbor britské centrální banky (BoE) tento měsíc jednohlasně rozhodl o ponechání základní úrokové sazby na rekordním minimu půl procenta. Výbor však varoval, že růst sazeb ještě letos je pravděpodobnější, než trhy očekávají. Vyplývá to ze zveřejněného záznamu posledního zasedání, které se konalo před dvěma týdny.

Záznam ukázal rozčarování centrálních bankéřů z toho, že jim slibované zvyšování sazby stále nikdo nevěří. A též potvrdil odhodlání BoE začít zvyšovat sazby ještě před koncem roku. Ekonom z BNP Paribas David Tinsley uvedl, že vystoupení guvernéra Marka Carneyho značí obrat v komunikaci centrální banky. „Bude se snažit udělat z růstu sazeb nutnost, a tím jej učinit pro ekonomiku vstřebatelnější,“ uvedl Tinsley.

Centrální bankéři věří, že robustní ekonomický růst ve druhé polovině nezpomalí, což ospravedlní zvyšování sazeb. „V tomto kontextu je překvapivé, že finanční trhy v kalkulacích nepočítají s letošním zvyšováním sazeb,“ stojí v záznamu ze zasedání měnového výboru.

Proti zvyšování sazeb jsou poslední údaje o inflaci, ta v květnu spadla pod 1,5 procenta, ještě loni v létě přitom dosahovala 2,7 procenta.

Naděje, že Bank of England bude první významnou centrální bankou v rozvinutém světě, která zvýší úrokové sazby, poslala britskou libru vzhůru. Měna se dostala na pětiletá maxima. Obchoduje se za 1,25 eura a vůči české koruně se minulý týden poprvé od roku 2009 dostala nad hranici 34 korun.

Užší spoluráce s Čínou
Z včerejšího jednání britského ministra financí George Osborna s čínským premiérem Li Kche-čchiangem vyplynul závazek užší spolupráce ve finančních službách. Londýn zejména usnadní zahraniční obchodní styk v čínských jüanech. „Obě strany se shodly, že budeme dál rozšiřovat podnikání čínských bank v Londýně,“ řekl premiér Li. Peking a Londýn se také dohodly, že čínská bankovní společnost China Construction Bank se stane v Londýně zúčtovací bankou pro obchodní transakce v jüanech.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!