Ruští analytici a politici očekávají konec recese. Většina Rusů naopak předpokládá, že přijde krize | E15.cz

Ruští analytici a politici očekávají konec recese. Většina Rusů naopak předpokládá, že přijde krize

1. března 2017 • 06:39

Po dvou letech recese by ruská ekonomika měla letos výrazně ožít. Vláda očekává, že hrubý domácí produkt poroste meziročně o dvě procenta. Moskva je v předpovědi optimističtější než Mezinárodní měnový fond, který věští růst 1,1 procenta, i než Světová banka, která od Ruska očekává růst 1,5 procenta. 

Ministr pro hospodářský rozvoj Maxim Oreškin na ekonomickém fóru v Soči vysvětlil, že vládní optimismus plyne z vyšších cen ropy, které se pohybují nad padesáti dolary za barel. „Už v roce 2016 se růst koncentroval do určitých odvětví, třeba zemědělství. Letos by se měl projevit i ve spotřebitelském sektoru,“ prohlásil. Oficiální ekonomický výhled vláda zveřejní v dubnu.

Ruskou ekonomiku by letos měl posílit dvouprocentní růst reálných mezd, odhadují analytici. Pomůže to zkrocení inflace na zhruba čtyři procenta. Rusové tak budou mít větší důvod otevřít peněženky a konečně začít utrácet. Jenže průzkumy spotřebitelské důvěry zatím těmto vizím nenahrávají.

Komentář Michaela Romancova: Líbánky s Donaldem zřejmě nebudou

Lednové šetření institutu Levada Center ukázalo, že 78 procent Rusů věří, že se jejich země řítí do ekonomické krize. Loni v září bylo stejného mínění 74 procent lidí. „Hlavní důvod je, že až do ledna vytrvale klesaly reálné příjmy, zejména penze a sociální dávky,“ tvrdí Vladimir Osakovskij, hlavní ekonom pro Rusko v Bank of America. Nicméně i on odhaduje, že v roce 2017 by příjmy měly začít růst. Důchodci si už letos polepšili díky navýšení průměrného důchodu a jednorázovému lednovému příspěvku.

Analytici tvrdí, že kromě oživení spotřebitelských nákupů nakopnou ekonomiku také vyšší investice firem, které by měly meziročně vzrůst o 2,2 procenta. Pomůže také zlevnění úvěrů, které by měla zařídit centrální banka mírným snížením úrokových sazeb.

Rusko se do recese propadlo v roce 2015. Jeho HDP kleslo o 3,7 procenta jednak kvůli pádu cen ropy, jednak kvůli mezinárodním sankcím. Loni se výkon hospodářství snížil o 0,2 procenta. Už na podzim slušný růst vykázala nejen těžba surovin, ale také průmyslová výroba.

Více zpráv z Ruska čtěte ZDE.

 
>
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!