S&P: Čínský trh firemních dluhopisů už je větší než americký

Čínský trh firemních dluhopisů loni co do velikosti předehnal obdobný americký trh a v příštích pěti letech bude spotřebovávat až třetinu peněz směřujících ve světě do firemních obligací.

 Budova čínské národní banky
16.6.2014 16:30   |  

JaK Uvedla mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P), čínské firmy měly ke konci roku 2013 nesplacené dluhopisy v hodnotě 14,2 bilionu dolarů, tedy zhruba 288 miliard korun, zatímco americké společnosti dlužily touto formou 13,1 bilionu dolarů.

Čínský firemní sektor tak předstihl americký o rok dříve, než S&P čekala. Její zpráva podle agentury Reuters ukazuje na rostoucí rizika, která rostoucí zadluženost čínských firem znamená pro globální finanční systém.

Polovina dluhopisů v Asii

Celá oblast Asie a Tichomoří, v níž dominuje Čína, by se měla v pětiletém období do roku 2018 podílet na objemu financí vkládaných do firemních dluhopisů zhruba polovinou. Na konci tohoto období už bude mít region více než polovinu z celkového objemu, který S&P odhaduje na 72 bilionů dolarů.

V Číně se nyní čtvrtina až třetina firemního dluhu financuje sektorem stínového bankovnictví, což může mít podle S&P globální dopady. „Znamená to, že až deset procent globálních firemních dluhopisů je ohroženo možnými potížemi v čínském sektoru neformálního bankovnictví,“ uvedla S&P. Velikost takto ohroženého dluhu odhaduje na 4-5 bilionů dolarů a vzhledem k tomu, že čínská ekonomika roste nominálně o zhruba deset procent ročně. může se tento objem jen dál zvyšovat.

Zadlužení Číny je nejhorší na světě

Agentura zjistila, že měřítka hotovostních toků a zadlužení v poměru k aktivům jsou nyní u čínských firem na nejhorší úrovni na světě. Je to výrazný zvrat proti době před pěti lety, kdy byla finanční situace čínských firem naopak ze všech zkoumaných zemí nejlepší. Obavy podle S&P vyvolává zejména situace firem ze sektoru realit a z ocelářského průmyslu.

„Velký a stále se zvyšující podíl Číny na globálním korporátním dluhu a jeho zvýšená finanční rizika vedou ke globálnímu nárůstu celkového rizika firemního sektoru,“ upozornila S&P. „Vzhledem k tomu, že Čína je druhou největší ekonomikou světa, jakýkoli významnější problém v jejím firemním sektoru by se mohl rychle rozšířit do dalších zemí,“ dodala agentura.


Čtěte více:

MMF snížil odhad růstu Číny na příští rok na sedm procent. Nechce stimulaci

Práce v Číně už cizince neláká. Vadí jim smog

Čína vyrábí 2x více aut než USA

Číně roste chuť na zahraniční výrobce potravin

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Porošenko se při cestě na Donbas dostal do přestřelky

Porošenko se při cestě na Donbas dostal do přestřelky

Ukrajinský prezident Petro Porošenko se během inspekce po armádních postech v Donbasu dostal pod palbu separatistů. V Potvrdil to mluvčí protipovstalecké operace Andrij Lysenko. K… více

Komerční prezentace
Mobilní web