Seberme Evropské komisi dozor nad rozpočty, navrhuje šéf Bundesbank | E15.cz

Seberme Evropské komisi dozor nad rozpočty, navrhuje šéf Bundesbank

Seberme Evropské komisi dozor nad rozpočty, navrhuje šéf Bundesbank
Weidmann se svých dvaačtyřiceti letech stane nejmladším šéfem Bundesbanky
• 
ZDROJ: ČTK/AP

ČTK

Dohled nad dodržováním rozpočtových pravidel Evropské unie by měl od Evropské komise převzít nezávislý úřad. V rozhovoru s týdeníkem Der Spiegel to řekl šéf německé centrální banky (Bundesbank) Jens Weidmann. Podle něj se komise příliš soustřeďuje na svou politickou roli a pravidla omezující velikost rozpočtového schodku účinně nevymáhá.

„Když se komise soustředí hlavně na svou politickou roli a cítí se povolána vyjednávat kompromisy mezi členskými státy, není u ní dohled nad rozpočty v dobrých rukou. Rozpočtová pravidla se pak stávají předmětem politického vyjednávání a jejich závaznost se ztrácí,“ řekl Weidmann.

Poukázal přitom na to, že například Francie už několik let hospodaří s větším deficitem než tři procenta HDP, což je hranice stanovená v evropských smlouvách, nečelí ale žádným sankcím.

Nezávislý úřad bez vlivu politiky

„Úkoly komise v oblasti fiskálních pravidel by měly být přeneseny na nezávislý úřad, který může fungovat bez ohledu na politické úvahy,“ řekl Weidmann. „Konečně rozhodnutí stejně bude na ministrech financí, můžeme ale přinejmenším zajistit, že rozpočtová disciplína nebude už předem oslabována,“ dodal.

Před Weidmannem mluvil o možném oslabení pravomocí Evropské komise i německý ministr financí Wolfgang Schäuble. V červenci uvedl, že by měl vzniknout nezávislý úřad, který by od EK převzal dohled nad dodržováním konkurence a pravidel vnitřního trhu. Komise to podle něj nemůže dělat a zároveň posilovat svou politickou pozici a snažit se hrát roli evropské vlády.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!