Šéf Fedu Ben Bernanke předstupuje před Kongres | E15.cz

Šéf Fedu Ben Bernanke předstupuje před Kongres

Šéf Fedu Ben Bernanke předstupuje před Kongres
Ben Bernanke
• 
ZDROJ: profimedia.cz
26. února 2013 • 08:52
Zdeněk Pečený
Investoři se dnes mají na pozoru. Před americký Kongres předstoupí šéf americké centrální banky (Fed) Ben Bernanke, aby v dvoudenním pravidelném půlročním vystoupení informoval zákonodárce o činnosti centrální banky.

Akciové trhy minulý týden prudce oslabily po zveřejnění záznamu z posledního zasedání měnového výboru Fedu, který odhalil rozpory ve výboru ohledně délky trvání – prozatím časově neomezeného – odkupu aktiv, známého jako třetí kolo kvantitativního uvolňování.

Dnešní řeč před senátní komisí pro bankovnictví, kterou Bernanke zítra zopakuje před komisí pro finanční služby dolní komory amerického parlamentu, se bude týkat především agresivního uvolňování měnové politiky a obav z roztáčení inflační spirály vlivem měsíčního nákupu aktiv centrální bankou za 85 miliard dolarů. Následkem tří kol kvantitativního uvolňování se od roku 2008 bilanční suma Fedu ztrojnásobila.

Bernanke i místopředsedkyně Fedu Janet Yellenová ale zatím nechtějí o ukončení měsíčních nákupů aktiv, především vládních a hypotečních obligací, ani slyšet a chtějí v nich pokračovat, dokud míra nezaměstnanosti neklesne pod 6,5 procenta. K tomu má ale americká ekonomika, i přes značný úbytek lidí hledajících práci, daleko. „Žádný jednoznačný konsenzus na osud kvantitativního uvolňování neexistuje, očekáváme ale, že se Bernanke bude snažit rozptýlit obavy o jakékoli razantní utažení měnové politiky,“ uvedl pro agenturu Bloomberg Michael Cloherty ze společnosti RBC Capital Markets.

Analytici také očekávají, že se Bernanke bude chlubit obecným růstem zaměstnanosti a především pak zaměstnanosti v realitním a automobilovém průmyslu. Za tyto dva sektory je totiž politika Fedu nejvíce zodpovědná. Američtí spotřebitelé spoléhají na úvěry pro nákupy aut a realit. V tom dávají Bernankemu za pravdu i ekonomové. Hlavní ekonom Moody’s Analytics Mark Zandi očekává v letošním roce přibližně dva miliony nových pracovních míst, tedy zhruba stejně jako v loňském roce. „Pro roky 2014 a 2015 ale očekávám okolo tří milionů nových pracovních příležitostí, velká část z nich bude právě v realitním a automobilovém sektoru,“ uvedl pro Bloomberg Zandi.

Blíže útesu

Pád americké ekonomiky z takzvaného fiskálního útesu se přibližuje a dohoda amerických politiků je v nedohlednu. Další automatické výdajové škrty rozpočtu se spustí již 1. března. V případě, že politická jednání selžou, budou více postiženi Obamovi voliči. Podpora v nezaměstnanosti dlouhodobě nezaměstnaných se sníží o 9,4 procenta ze současných průměrných 300 dolarů týdně. Tyto dávky pobírá přibližně 3,8 milionu Američanů.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!