Šéf Fedu Ben Bernanke vzdoruje historii

Pokud vyhraje prezidentské volby republikán Mitt Romney, bude si nejspíš nynější šéf americké centrální banky (Fed) Ben Bernanke balit kufry. Romney se několikrát nechal slyšet, že politika tištění peněz neboli kvantitativního uvolňování k ničemu nevede a je škodlivá.

Ben Bernanke, Fed
5.10.2012 10:04   |  

Republikánům může vadit i to, že Bernanke uvolněnou měnovou politikou možná pomáhá ke znovuzvolení demokratu Baracku Obamovi. Analytici předpovídali, že třetí kolo kvantitativního uvolňování spustí Fed až po volbách, aby ho nikdo nepodezříval z podpory prezidenta. Přesto nová vlna tištění peněz přišla už v září.

Výměna šéfa Fedu by ovšem tentokrát byla výjimečná. Historicky platí pravidlo, že republikánský prezident po nástupu vyhodí z čela centrální banky demokrata a naopak. Jenže Bernanke je republikán jmenovaný Georgem W. Bushem, kterého Obama ve funkci potvrdil.

Pokud se chce Bernanke udržet, měl by tedy logicky jít na ruku stávajícímu prezidentovi navzdory své politické orientaci. Ekonomové Burton A. Abrams a Plamen Iossifov zjistili, že Fed se pouštěl do abnormálně uvolněné měnové politiky před prezidentskými volbami vždy, když v jeho čele seděl spolustraník úřadujícího prezidenta. Za abnormální politiku považují například stanovení úrokových sazeb na nižší úrovni, než by odpovídalo zažitým ekonomickým pravidlům. I v tomto ohledu by tedy osud Bernankeho odporoval historické zkušenosti.


Čtěte také:

Obama i Romney potřebují růst, který není

Tisk peněz přestává na krizi zabírat

Fed svým krokem riskuje zatažení do politiky


Šéfové Fedu se ovšem dostávali pod palbu kritiky i v případě, kdy stávající prezident volby prohrál. Třeba Bernankeho předchůdce Alana Greenspana obviňoval George Bush starší z volební porážky v roce 1992, protože prý nepostupoval proti ekonomickému zpomalení dostatečně agresivně.

Autor: stu

Komentáře

Čtěte také

Jednání o transatlantické dohodě postupují plynule, ujišťuje Washington

Jednání o transatlantické dohodě postupují plynule, ujišťuje Washington

Domlouvání smlouvy o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy plynule postupují, řekl mluvčí šéfa Úřadu obchodního zmocněnce USA Michaela Fromana. Německý vicekancléř… více

Mobilní web