Šéf McDonald's Don Thompson končí, řetězec bojuje s odlivem zákazníků

aktualizováno Americká společnost McDonald's, která má za sebou jeden z nejtěžších roků vůbec, mění šéfa. Dosavadní ředitel Don Thompson rezignoval kvůli neuspokojivým výsledkům firmy. Na Thompsonovo místo od března zamíří první viceprezident Stever Easterbrook.

Don Thompson
29.1.2015 13:33   |  

Jednapadesátiletý Thompson pracoval ve firmě od roku 1990. Výkonným ředitelem se stal v červenci 2012 s jediným cílem - znovu nastartovat tržby společnosti. To se z řady důvodů nepovedlo. Před několika dny globálně působící firma oznámila propad celoročního zisku o 15 procent na 4,7 miliardy dolarů, jde o první pokles po 12 letech.

Thompsonův konec tak byl delší dobu očekávaný, jak uvedla analytička Sara Senatorová. „Nemyslím, že by to příliš velké překvapení. Možná v načasování, ale určitě ne v provedení,“ prohlásila.

Novým šéfem bude od března 2015 Steve Easterbrook, bývalý účetní, který nastoupil do McDonaldu v Londýně v roce 1993. V roce 2006 se stal šéfem firmy ve Velké Británii. O rok později si k tomu přibral také pobočky v Irsku, Švédsku, Dánsku, Norsku, Finsku a na Islandu. V roce 2010 už zodpovídal za sedm tisíc restaurací v 39 zemích Evropy. Easterbrook v současnosti působí jako první viceprezident. Zároveň řídí globální aktivity týkající se marketingu a nabídky pokrmů.

Akcie, které za celý loňský rok klesly o šest procent, v reakci na oznámenou změnu vedení poskočily o 3,2 procenta nahoru. Ve čtvrtek ráno byly na úrovni 88,78 dolaru za akcii.

Řetězec přichází o zákazníky

Největší světový řetězec restaurací s rychlým občerstvením má za sebou jeden z nejtěžších roků za poslední desítky let. Firma se potýkala s tuhou konkurencí a následky potravinového skandálu v Číně a tržby i zisk jí v loňském posledním kvartálu klesly. Společnost uvedla, že v tomto roce hodlá podniknout kroky, které by jí měly pomoci ušetřit peníze a přivést zpět zákazníky.


Čtěte také:

McDonald's v Česku vloni vzrostly tržby na 4,2 miliardy

Za vzestupem McDonald's stál Čechoameričan Kroc, vzniká o něm film

Místo McDonald’s budou mít obyvatelé Krymu ruský fast-food RusBurger

Autor: pav

Komentáře

Čtěte také

Jednání o transatlantické dohodě postupují plynule, ujišťuje Washington

Jednání o transatlantické dohodě postupují plynule, ujišťuje Washington

Domlouvání smlouvy o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy plynule postupují, řekl mluvčí šéfa Úřadu obchodního zmocněnce USA Michaela Fromana. Německý vicekancléř… více

Mobilní web