Šéfka MMF proti EU: Řecko potřebuje „skutečné“ řešení krize | E15.cz

Šéfka MMF proti EU: Řecko potřebuje „skutečné“ řešení krize

Šéfka MMF proti EU: Řecko potřebuje „skutečné“ řešení krize
Christine Lagardeová
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK, vrb

Řecko potřebuje trvalé a „skutečné“ řešení své dluhové krize, nikoli rychlou nápravu aktuálních potíží, která problém jen odloží. Řekla to šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová. MMF chce, aby země eurozóny přispěly tím, že odpustí Řecku část svých pohledávek. O tom ale nechce slyšet Německo a další země.

Fond se dostal s eurozónou na počátku týdne do ostré rozepře kvůli rozdílným představám o řešení situace, kdy Řecko zaostává za plněním klíčové podmínky záchranného úvěru.

„Z pohledu MMF je zřejmé, že očekáváme skutečné, nikoli rychlé řešení. To zcela jasně znamená takový dluh Řecka, který bude co nejrychleji udržitelný,“ řekla Lagardeová novinářům v Malajsii, kde zahajuje svou cestu po Asii. Její slova nijak nenaznačila, že by chtěla zmírnit svůj odmítavý postoj vůči evropskému návrhu na řešení řecké situace.

V situaci, kdy je jasné, že Řecko nebude schopno splnit cíl snížit státní dluh do roku 2020 na 120 procent hrubého domácího produktu, ministři financí eurozóny na pondělní schůzce doporučovali odklad plnění cíle o dva roky. Lagardeová to však v neobvykle otevřeném vyjádření odmítla a zdůraznila, že MMF bude trvat na roce 2020. Víc se podle MMF do řešení trablů Řecka musí finančně zapojit země eurozóny.

David Marek: Řecko si koupilo dalších pár týdnů

Spor mezi EU a MMF může ohrozit uvolnění dalších částí úvěru pro Řecko z druhého záchranného programu z počátku tohoto roku. Vyřešit by se to mělo do 20. listopadu, kdy se koná příští zasedání ministrů financí eurozóny.

Řecku už akutně docházejí peníze

Řecko už nemá peníze na vyrovnání splatných závazků a v úterý uspořádalo nouzovou aukci pokladničních poukázek s mimořádně krátkou lhůtou splatnosti. Z ní získalo čtyři miliardy eur, o miliardu méně, než potřebuje k pátečnímu splacení končících dluhopisů.

Věřitelé blokují Řecku uvolnění více než 31 miliard eur už od června. Ve třetím čtvrtletí měla země dostat dalších pět miliard a během tohoto čtvrtletí ještě 8,3 miliardy eur. Německý ministr financí Wolfgang Schäuble v úterý navrhl uvažovat o tom, zda neuvolnit všechny .

Ekonomický propad Řecka zrychlil

Řecká ekonomika ve třetím čtvrtletí zrychlila propad. Její HDP klesl v meziročním srovnání o 7,2 procenta po poklesu o 6,3 procenta v předešlém čtvrtletí.

Řecko se nachází v hluboké ekonomické recesi už pátý rok. Vláda čeká oživování ekonomiky nejdříve ke konci příštího roku.

Loni se řecká ekonomika propadla o 7,1 procenta po předloňském poklesu o 4,9 procenta. Řecká vláda předpokládá, že v letošním roce se HDP sníží o 6,5 procenta, a v příštím roce o 3,8 procenta.

Autor: ČTK, vrb
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!