Šéfové německého byznysu se bojí rozpadu Evropské unie kvůli uprchlíkům | E15.cz

Šéfové německého byznysu se bojí rozpadu Evropské unie kvůli uprchlíkům

Šéfové německého byznysu se bojí rozpadu Evropské unie kvůli uprchlíkům
Migranti v severořeckém pohraničním městě Indomeni
• 
ZDROJ: čtk

paj

Hluboké rozpory ve věci uprchlické krize a rostoucí nacionalismus by mohly rozbít Evropskou unii, uvádí pět největších podnikatelských sdružení v Německu. Tyto problémy totiž ještě dále zhoršily vztahy napjaté kvůli krizi v eurozóně.

„Příští rok bude pro Evropu klíčový,“ řekl agentuře Reuters šéf Spolkového sdružení německého průmyslu Ulrich Grillo. „Mám velký strach o budoucnost Evropské unie.“

Podle předsedy Asociace řemeslníků Hanse Petera Wollseifera Evropa kvůli nedostatku solidarity riskuje zmaření všech úspěchů, kterých dosáhla v minulých desetiletích. „Rád bych viděl silný symbol evropské jednoty.“ I šéf Spolkového sdružení velkoobchodu, zahraničního obchodu a služeb Anton Börner vidí odstředivé tendence v Evropě jako největší hrozbu v příštím roce.

Nejednotu v otázce zvládání uprchlické krize způsobují zejména unijní plány na přerozdělování uprchlíků, které vyvolávají odpor ve východní Evropě. Ostatní země se pak odvolávají na solidaritu, kterou poskytují novým členským zemím v rámci unijního rozpočtu. Jednotě nepřidávají ani britské požadavky na reformu Evropské unie před referendem o vystoupení, které zahrnují i omezení volného pohybu osob.

„Evropa je už dlouho v problémech. Národní odpovědi na nové otázky už ale nestačí,“ řekl předseda Asociace německých obchodních a průmyslových komor Erich Schweitzer. „Evropa má ve světě váhu, pouze pokud jedná jednotně.“

Autor: paj
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!