Skomírající budapešťskou burzu koupila centrální banka, chce ji oživit | E15.cz

Skomírající budapešťskou burzu koupila centrální banka, chce ji oživit

Skomírající budapešťskou burzu koupila centrální banka, chce ji oživit
Budapešť, ilustrační foto
• 
ZDROJ: CC BY SA 2.0: Brad Hammonds via Flickr

ČTK

Maďarská centrální banka koupila od dvou rakouských finančních společností podíl 68,8 procenta v budapešťské akciové burze. Banka uvedla, že na dlouhodobě upadajícím trhu bude podporovat nové emise akcií a bude chtít přitáhnout více investorů. Plány na reformu domácího akciového trhu chce Budapešť oznámit počátkem příštího roku.

Obrat obchodu na budapešťské burze se za pět let od roku 2010 propadl o 70 procent. „Objem emisí dluhopisů a akcií klesá a centrální banka vidí příčinu ve špatném vedení burzy,“ řekl agentuře Reuters Mikhail Liluashvili, ekonom londýnské pobočky švýcarské banky Credit Suisse.

Někteří analytici úpadek burzy vysvětlují zčásti rozhodnutím vlády Viktora Orbána uvalit na banky sektorovou daň, která prý poškodila podnikatelské prostředí, a Reuters připomíná všechny neortodoxní Orbánovy kroky v ekonomice a politice, které vyvolávají nelibost v Bruselu.

Nezájem o střed Evropy

Tato vysvětlení však podkopává skutečnost, že obchodování na pražské burze BCPP dlouhodobě rovněž prudce klesá a loni jeho objem tvořil necelých 40 procent objemu roku 2010. Čeští analytici to odůvodňovali mimo jiné celkovým nezájmem investorů o celý region, jehož centrální banky na rozdíl od USA, Japonska nebo eurozóny nenalévají do ekonomiky velké objemy dodatečných peněz.

Rakouské společnosti CEE Stock Exchange Group a Österreichische Kontrollbank, které centrální bance své podíly prodaly, dnes uvedly, že vídeňská a budapešťská burza si zachovají společnou technologickou platformu pro obchodování. Ta napojuje Budapešť na mezinárodní trhy.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!