Skupina G20 slíbila, že dostane pod kontrolu rozpočty

Finanční představitelé zemí G20 dnes slíbili, že vyspělé státy do září připraví fiskální plány k zajištění udržitelnosti svých rozpočtů. Zároveň potvrdili své odhodlání podpořit hospodářský růst a tvorbu nových pracovních míst. Uvedli to na schůzce, která se konala u příležitosti jarního zasedání Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Světové banky (SB).

euro, MMF
19.4.2013 21:11   |  

Představitelé rovněž oznámili, že budou sledovat negativní dopady uvolněné měnové politiky, kterou se některé země snaží podpořit domácí ekonomiku. Do centra pozornosti se v poslední době dostaly zejména kroky japonské centrální banky, které obnovily obavy z „měnových válek“. Představitelé G20 zopakovali svůj slib, že nebudou používat své měny jako prostředek k získání nepoctivé výhody v zahraničním obchodě.

G20 dnes rovněž vyzvala eurozónu k důrazným krokům, které povedou k vytvoření bankovní unie i ke zlepšení finanční situace bank, a rovněž ke snížení finanční nerovnováhy v měnové unii. Členské země Evropské unie se minulý týden jednomyslně dohodly na zavedení společného bankovního dohledu, který je základním kamenem plánované bankovní unie.

„Světová ekonomika se vyhnula některým velkým rizikům a podmínky na finančních trzích se nadále zlepšují. Růst světové ekonomiky však zůstává příliš slabý a nezaměstnanost v mnoha zemích příliš vysoká,“ píše se v komuniké ze setkání ministrů financí a guvernérů centrálních bank zemí G20.

MMF tento týden zhoršil odhad letošního růstu světové ekonomiky na 3,3 procenta z dříve předpokládaných 3,5 procenta. V loňském roce světová ekonomika podle MMF stoupla o 3,2 procenta. Fond nicméně také předpověděl, že globální ekonomika se bude po loňském útlumu zotavovat a příští rok se její růst vrátí na čtyřprocentní úroveň roku 2011.

Náměstek ruského ministerstva financí Sergej Storčak tento týden uvedl, že G20 chce během letošního roku uzavřít novou dohodu o snižování státních dluhů. Každá z členských zemí ale bude mít v rámci této smlouvy vytyčeny vlastní cíle odpovídající její specifické ekonomické situaci. Rusko v tomto roce G20 předsedá. Nová dohoda o dluzích by měla být ambicióznějším následníkem plánu, na němž se G20 dohodla v roce 2010 v Torontu.

„Dohodli jsme se, že budou zavedeny pružné parametry. Bude to jistý druh strategických cílů, které bude možné upravit v závislosti na specifickém stavu národních ekonomik,“ řekl dnes ruský ministr financí Anton Siluanov. Fiskální plány by měly být připraveny do zářijového summitu G20, který se bude konat v Petrohradu.


• Čtěte také:

Ve Washingtonu se koná jarní zasedání MMF a Světové banky

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Luxus netáhne, firma Michaely Bakala opět skončila ve ztrátě

Luxus netáhne, firma Michaely Bakala opět skončila ve ztrátě Fotogalerie

Hospodaření společnosti Luxury Brand Management podnikatelky Michaely Bakala, která v centru Prahy provozuje butiky s luxusním zbožím, skončilo loni ztrátou 153 milionů korun. V… více

Mobilní web