Soukromí věřitelé jsou ochotni odepsat 70 procent řeckého dluhu

Soukromí věřitelé Řecka jsou ochotni této zemi odpustit až 70 procent dluhu. Takový je výsledek jednání Institutu mezinárodních financí (IIF), který o seškrtání řeckého dluhu jedná v Aténách. V televizi N-TV o tom informoval šéf největší německé banky Deutsche Bank Josef Ackermann, který současně působí jako předseda bankovní lobby IIF.

 ilustrační foto
27.1.2012 11:42   |  

„Dali jsme na stůl velmi atraktivní nabídku, jde o ztráty téměř 70 procent, které jsme připraveni vzít na sebe,““ řekl Ackermann. „Je třeba, aby každý přispěl svým dílem,“ cituje Reuters Ackermanova slova k probíhajícím jednáním.

Za IIF vede jednání v Aténách ředitel IIF Charles Dallara. Věřitelé byli dosud ochotni odepsat jen asi 50 procent řeckého dluhu, činitelé v eurozóně ale nabídku označili za nedostatečnou a vyzvali obě strany, aby v jednání pokračovaly. O seškrtání dluhu se jedná v rámci nabídky soukromých investorů označované jako Private Sector Initiative (PSI).


Čtěte také: Rehn: Řecku asi přispěje i veřejnost


Státní dluh Řecka přesahuje 350 miliard eur (asi 8,8 bilionu korun), z toho na soukromé věřitele připadá kolem 200 miliard eur. Původní představa bank byla taková, že Řecku odpustí kolem 100 miliard eur. Ochota seškrtat dluh výrazněji svědčí o tom, že banky přijmou u nových dluhopisů o trochu nižší úrok, než si původně představovaly.

Autor: čtk, sal

Komentáře

Čtěte také

Trump nebo Clintonová? Voličské průzkumy nedávají jasnou odpověď

Trump nebo Clintonová? Voličské průzkumy nedávají jasnou odpověď

Průzkumy veřejného mínění ve Spojených státech se rozcházejí v hodnocení přízně amerických voličů vůči republikánskému prezidentskému kandidátovi Donaldu Trumpovi a jeho… více

Mobilní web