Soukromí věřitelé jsou ochotni odepsat 70 procent řeckého dluhu

Soukromí věřitelé Řecka jsou ochotni této zemi odpustit až 70 procent dluhu. Takový je výsledek jednání Institutu mezinárodních financí (IIF), který o seškrtání řeckého dluhu jedná v Aténách. V televizi N-TV o tom informoval šéf největší německé banky Deutsche Bank Josef Ackermann, který současně působí jako předseda bankovní lobby IIF.

 ilustrační foto
27.1.2012 11:42   |  

„Dali jsme na stůl velmi atraktivní nabídku, jde o ztráty téměř 70 procent, které jsme připraveni vzít na sebe,““ řekl Ackermann. „Je třeba, aby každý přispěl svým dílem,“ cituje Reuters Ackermanova slova k probíhajícím jednáním.

Za IIF vede jednání v Aténách ředitel IIF Charles Dallara. Věřitelé byli dosud ochotni odepsat jen asi 50 procent řeckého dluhu, činitelé v eurozóně ale nabídku označili za nedostatečnou a vyzvali obě strany, aby v jednání pokračovaly. O seškrtání dluhu se jedná v rámci nabídky soukromých investorů označované jako Private Sector Initiative (PSI).


Čtěte také: Rehn: Řecku asi přispěje i veřejnost


Státní dluh Řecka přesahuje 350 miliard eur (asi 8,8 bilionu korun), z toho na soukromé věřitele připadá kolem 200 miliard eur. Původní představa bank byla taková, že Řecku odpustí kolem 100 miliard eur. Ochota seškrtat dluh výrazněji svědčí o tom, že banky přijmou u nových dluhopisů o trochu nižší úrok, než si původně představovaly.

Autor: čtk, sal

Komentáře

Čtěte také

Dušan Šrámek: Babišův celní hazard

Dušan Šrámek: Babišův celní hazard

Ministr financí Andrej Babiš chce, aby celníci mohli vyšetřovat daňové trestné činy. To dnes může jen policie. Dále by se měla Celní správě rozšířit pravomoc na prověřování… více

Mobilní web