Spojené státy vyhrály obchodní spor s Indií kvůli solárním elektrárnám

Spojené státy vyhrály obchodní spor s Indií kvůli jejímu programu solární energie. Washington si u Světové obchodní organizace (WTO) stěžoval na pravidlo původu některých solárních článků a modulů, které Indie uplatňovala. WTO dnes podle agentury Reuters konstatovala, že požadavek na indický původ těchto zařízení je v rozporu s pravidly WTO o zákazu diskriminace kvůli původu dovozu.

Solární panely, ilustrační foto
24.2.2016 19:34   |  

Úřad obchodního zmocněnce USA sdělil, že dnešní verdikt podpoří tvorbu pracovních míst v americkém sektoru obnovitelných zdrojů energie a celosvětově urychlí využívání solární energie.

Indický národní program solární energie měl za cíl zmírnit chronický nedostatek energií v zemi, aniž by znamenal výraznější zátěž pro životní prostředí. Indie má třetí největší ekonomiku v Asii.

Požadavek na domácí původ některých solárních článků a modulů Indie zavedla v roce 2011. Spojené státy tvrdí, že vývoz solárních zařízení z USA do Indie od té doby klesl o 90 procent. V roce 2013 se kvůli solárnímu programu Washington obrátil na WTO. Proti rozhodnutí je možné se do 60 dnů odvolat. Indičtí činitelé se k verdiktu WTO zatím nevyjádřili.


Čtěte také:

Indie buduje největší solární park na světě, část elektřiny pošle do Tichomoří

Módí chce plnou elektrifikaci Indie do roku 2019. Pomůže solární energie

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Súdánci rozjeli proces se zadrženým Čechem, viní ho ze špionáže a spiknutí

Súdánci rozjeli proces se zadrženým Čechem, viní ho ze špionáže a spiknutí

Po dlouhých osmi měsících od uvěznění začal v súdánském Chartúmu soudní proces s českým protestantským aktivistou Petrem Jaškem. Súdánští žalobci ho viní mimo jiné ze špionáže a… více

Mobilní web