Start-upy loni dosáhly na rekordní finance. Téměř 130 miliard dolarů

Loňský rok dopadl pro start-upy výrazným úspěchem. Ještě lepšímu výsledku financování mladých firem zabránilo slabší poslední čtvrtletí.

 Ilustrační foto
19.1.2016 6:19   |  

Objem investovaného rizikového kapitálu se vyšplhal v globálním měřítku na 128,5 miliardy dolarů. Ve srovnání s předešlým rokem to je o 44 procent více, oproti roku 2013 jde dokonce o nárůst o 156 procent, jak uvádí aktuální zpráva Venture Pulse analytických společností KPMG a CB Insights.

V průběhu posledního čtvrtletí roku ovšem investice na privátním trhu znatelně poklesly. Evropské start-upy z toho přitom vyšly lépe než severoamerické a asijské. Boom zažívaly hlavně britské společnosti, které získaly v rámci 113 transakcí 1,3 miliardy dolarů.

Obavy z Číny

To představuje meziroční růst o 19 procent v počtu transakcí a 112 procent v objemu financí. Přispěly k tomu i megatransakce týkající se společností O3b Networks a Deliveroo. Výrazněji dopadl pokles investic na asijské společnosti.

Stály za tím zmatky na akciových trzích a obavy ohledně čínského makroekonomického růstu. Celkově byl ale loňský rok pro asijské start-upy velmi úspěšný – v souhrnu získaly téměř 40 miliard dolarů, což je více než za předchozí čtyři roky dohromady.

„Očekáváme, že v roce 2016 budou investoři rizikového kapitálu kvůli předpokládanému zpomalení čínské ekonomiky a potenciálnímu dalšímu růstu úrokových sazeb ve Spojených státech opatrní,“ uvedl Arik Speier, analytik společnosti KPMG Somekh Chaikin v Izraeli.


Čtěte také:

Jak inovují velké firmy? Využívají startupů!

Martin Rada: Startupy by se měly místo kopírování Silicon Valley učit od Bati

Markéta Žižková Autor: Markéta Žižková redaktorka deníku E15

Komentáře

Čtěte také

Čeští vojáci dostanou nové průzkumné drony

Čeští vojáci dostanou nové průzkumné drony

Za 12 kusů bezpilotních průzkumných prostředků plánuje ministerstvo obrany zaplatit asi 51 milionů korun bez DPH. Současné drony, které čeští vojáci využívají, jsou podle úřadu na… více

Komerční prezentace
Mobilní web