Stát Gudžarát je premiantem indického byznysu

Co mají společného globální výrobci aut General Motors, Ford a PSA Peugeot Citroën, americký farmaceutický obr Abbot nebo výrobci spotřebního zboží Amway a Colgate? Všechny tyto firmy si postavily továrnu v indickém státě Gudžarát, výkladní skříni indického byznysu.

Gudžarát
23.1.2013 9:46   |  

Během posledních deseti let, kdy se v severoindickém státě ujal vlády ministr Narendra Modi a zavedl liberální ekonomické reformy, se z Gudžarátu stala jedna z top destinací pro investice v celé Asii. Stát za posledních sedm let přilákal investice v celkové hodnotě 27 miliard dolarů, uvedlo nedávno sdružení Assocham.

„Důvody jsou zřejmé: dobrá infrastruktura, skvělé pokrytí elektřinou, nízké náklady na obchodování, blízkost přístavů a vláda nakloněná průmyslu,“ vypočítává příčiny úspěchu Gudžarátu Abraham Koshy, profesor z Indického institutu managementu v Ahmadábádu.

Místní vláda pořádá od roku 2003 každé dva roky takzvaný „Vibrant Gujarat Summit“, jehož cílem je přilákat do země investice. „Chceme z Gudžarátu udělat stát přátelský k investorům,“ říká Anup Kumar, jeden z organizátorů summitu. Letos se summit konal mezi 11. a 13. lednem a přijeli na něj obchodníci ze 120 zemí.

Jedním ze způsobů, jak přilákat byznys, je zvláštní ekonomická zóna. Politici tu vytvořili bezcelní enklávu, která právně není považována za indické území.

S příchodem investorů se daří i místním podnikatelům. Jedním z nich je i Amit Shah, obchodník s látkami z Ahmadábádu. „Dodáváme bavlněné látky mezinárodním výrobcům oděvů. Státní vláda byznysu nebrání. Nejsou tady úplatky jako v jiných indických státech, není tu byrokracie a příležitostí je tolik, že je úspěch zaručen,“ říká Shah.

Ekonomický úspěch země je patrný i při prostém pohledu na ulice dvou největších měst, Ahmadábádu a Gándhínagaru. Nové čtvrti jsou plné svítících reklam General Motors, British Gas Group, Nestlé a dalších značek, které tu působí.

Krajina je průmyslová a propojená více než 19 tisíci kilometry dálnic. Továrny rostou denně. V Gudžarátu žije jen pět procent obyvatel, k indickému průmyslovému výkonu ale stát přispívá 16 procenty a k exportu 22 procenty.

Díky místním zákonům zahraniční firmy nemají problém vlastnit stoprocentní podíl na letištích, velkoobchodních firmách, dolech a vrtech nebo průmyslových centrech.

„Hlavním cílem zahraničních peněz je ropa a farmaceutický průmysl, služby, telekomunikace, IT sektor, stavebnictví a reality,“ říká Kumar.

Protože vyspělé ekonomiky jako Japonsko nebo Německo stárnou a náklady na práci tam rostou, firmy cítí potřebu přesunout se do zemí s levnější a početnou pracovní silou. „Všechny firmy s jakýmkoli globálním cílem by měly investovat v Gudžarátu,“ soudí Kumar.


Čtěte také:

Britové už Indii nebudou posílat peníze, je podle nich vyspělá

Indický deficit běžného účtu je alarmující

Strach z Číny - sousedé se bojí rostoucího vlivu asijského obra


Autor: Katica Djurović

Komentáře

Čtěte také

Farmaceutické firmy loni lékařům vyplatily 1,6 miliardy

Farmaceutické firmy loni lékařům vyplatily 1,6 miliardy

Firmy zapojené do projektu Transparentní spolupráce Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) zveřejnily svoje platby lékařům za minulý rok. více

Komerční prezentace
Mobilní web