Státy BRICS mají podle Putina obavy z finančních trhů i cen surovin

Rusko a jeho partneři ze skupiny rozvíjejících se ekonomik BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jižní Afrika) jsou znepokojeni nestabilitou na finančních trzích a kolísáním cen ropy a dalších surovin, uvedl ruský prezident Vladimir Putin během summitu BRICS v Ufě.

 Vladimir Putin
9.7.2015 16:18   |  

„Znepokojuje nás nestabilita na trzích, velké kolísání cen na energie a suroviny a nahromadění státního dluhu v řadě velkých zemí,“ řekl Putin. Tyto strukturální nevyváženosti podle něj „přímo ovlivňují dynamiku růstu a naše ekonomiky“.

Za těchto podmínek státy BRICS podle Putina hodlají k rozvoji aktivněji využívat vlastní zdroje a vnitřní rezervy. Moskva podle ruského prezidenta navrhla užší koordinaci makroekonomických politik zemí BRICS. „Partneři podpořili naše návrhy zvyšovat vzájemný obchod a výměnu investic, což se odrazilo ve strategii ekonomického partnerství do roku 2020, kterou jsme přijali,“ řekl.


Přečtěte si: Poslední zhasne. Rusko opouštějí zahraniční firmy i domácí podnikatelé


BRICS také hodlá pokračovat v koordinaci postupu na schůzkách G20. Putin při schůzce vůdců BRICS s podnikateli ujišťoval o přednostech ruské ekonomiky v podobě nízké míry nezaměstnanosti, obchodního přebytku, devizových rezerv a výkyvů kurzu rublu v „přijatelných mezích“.

„To vše nám skýtá všechny předpoklady tvrdit, že i dnešní potíže společně s našimi kolegy úspěšně překonáme,“ řekl Putin. Ruská ekonomika zápolí s důsledky poklesu cen ropy na světových trzích a západních sankcí. Ekonomové podle listu Gazeta.ru očekávají přinejmenším tříprocentní propad ruské ekonomiky v prvním pololetí letošního roku.


Čtěte také:

Rusko čekají škrty, lidé si musí zvyknout na život v krizi, varuje Medveděv

Ruská ekonomika zrychlila pokles, sráží ji sankce i nízké ceny ropy

Rusko krizi zvládá, prohlásil Putin. Západ ujistil o ochotě spolupracovat

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Němci chtějí zneužití tísňové linky trestat vězením

Němci chtějí zneužití tísňové linky trestat vězením

Bavorský ministr spravedlnosti Winfried Bausback (CSU) požaduje tvrdší sankce za úmyslné zneužití tísňového volání. Pokud se zjistí úmyslné blokování linky, hrozí viníkovi až tři… více

Mobilní web