Studie: Německo na řecké dluhové krizi díky nižším úrokům vydělá | E15.cz

Studie: Německo na řecké dluhové krizi díky nižším úrokům vydělá

Studie: Německo na řecké dluhové krizi díky nižším úrokům vydělá
Německá kancléřka Angela Merkelová a řecký premiér Alexis Tsipras
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Německo na řecké dluhové krizi vydělá i v případě, že mu Atény nevrátí žádné peníze. Pokles úroků u německých státních dluhopisů, k němuž krize výrazně přispěla, totiž v německém rozpočtu od roku 2010 ušetřil více než 100 miliard eur (přes 2,7 bilionu korun). Řecko přitom dluží Německu zhruba 90 miliard eur. Vyplývá to ze studie německého institutu IWH.

„Úspory převyšují náklady krize, a to dokonce i tehdy, když Řecko své dluhy přestane zcela splácet,“ uvedl institut, z jehož studie citovala agentura DPA. „Německo tedy bude z řecké krize v každém případě profitovat,“ dodal.

Řecká dluhová krize přiměla investory z celého světa k přesunu peněz do bezpečných aktiv, mezi která patří i dluhopisy německé vlády. Vysoká poptávka vedla k výraznému poklesu úroků u těchto dluhopisů, což umožnilo Německu snížit náklady na správu dluhu. „Špatné zprávy v Řecku byly dobrými zprávami v Německu,“ píše se ve studii.

Studie nicméně nezohledňuje dopad řecké krize na hospodářský vývoj v Německu. Nejistota spojená s krizí může mít například negativní vliv na zahraniční poptávku po německém zboží, oslabení eura v důsledku krize však může německý export naopak podporovat.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!