Sucho a války. Vědci předpovídají Střední Asii chmurnou budoucnost | E15.cz

Sucho a války. Vědci předpovídají Střední Asii chmurnou budoucnost

Sucho a války. Vědci předpovídají Střední Asii chmurnou budoucnost
Pohoří Ťan-šan.
• 
ZDROJ: E15 - Saša Blau

Štěpán Bruner

Ledovce v pohoří Ťan-šan přišly v posledních padesáti letech o více než čtvrtinu své celkové mocnosti. Tempo tání v tomto středoasijském masivu je tak čtyřikrát vyšší než celosvětový průměr, uvádí nová studie. Podle jejích odhadů tak v oblasti hrozí nedostatek vody, což by mohlo vyvolat ozbrojené konflikty.

Do roku 2050 zmizí v Ťan-šanu kvůli rostoucím teplotám zhruba polovina ledovců. Horské pásmo měřící 2500 kilometrů zásobuje vodou nížiny v Kazachstánu, Kyrgyzstánu a Uzbekistánu a také autonomní oblast Sin-ťiang na severozápadě Číny, uvádějí autoři studie, která vyšla v magazínu Nature Geoscience.

„Ledovce jsou ve skutečnosti obrovskou zásobárnou vody. Mohou vyvažovat rozdíly mezi vlhkými a suchými léty,“ uvedla spoluautorka studie Doris Duethmann z GFZ Hemholtzova centra v Postupimi.

Čtěte reportáže Saši Blaua z cesty přes pohoří Ťan-šan

do Číny.

Klimatické modely předvídají, že v letech 2021 až 2050 stoupnou teploty v Ťan-šanu o dva stupně. „Protože zimní měsíce jsou v této oblasti velmi suché a hory jsou tak vysoké, v okolí ledovců většinou sněží během léta,“ uvedl vedoucí týmu výzkumníků Daniel Farinotti. „To znamená, že vyšší teploty způsobí rychlejší tání ledovců a zároveň omezí sněhové srážky,“ řekl.

Neklid na obou stranách hor

Ťan-šan je klíčovým zdrojem vody pro veletok Syrdarja, druhou největší řeku Střední Asie, která zavlažuje Ferganskou kotlinu. Úrodné údolí rozdělené mezi Uzbekistán, Kyrgyzstán a Tádžikistán bylo v posledních 25 letech dějištěm řady nepokojů s etnickým pozadím, především vztahy mezi Uzbekistánem a Kyrgyzstánem jsou dlouhodobě velmi špatné.

Taní způsobuje i sesuvy půdy
Nejen nedostatek vody může způsobit rychlé tání ledovců v pohoří Ťan-šan. Na konci července postihly předměstí největšího kazašského města Almaty rozsáhlé sesuvy půdy a povodně. Experti věří, že pohromu způsobilo nezvykle teplé počasí, které urychlilo tání ledovce Kargalinka. Bleskové povodně zasáhly minulý měsíc i tádžickou část Ťan-šanu, kde si vyžádaly nejméně dvanáct obětí na životech.

Také převážně muslimská oblast Sin-ťiang zažívá časté střety mezi místními Ujgury a většinovým čínským etnikem Chanů. Region je přitom se svými ložisky uhlí, ropy a zemního plynu klíčovým pro čínský hospodářský růst. „Pokud se zdroje vody v budoucnu skutečně ztenčí, vznikne tím velký potenciál pro konflikty,“ varoval Farinotti.

Pomohly satelity

Výzkum ledovců v Ťan-šanu založili Farinotti a jeho tým na údajích ze satelitu GRACE, který byl vypuštěn v roce 2002 a satelitu NASA, který se mimo jiné zaměřuje na sbírání údajů o světových ledovcích. Vyvinuli také počítačový model založený na terénních pozorováních. Nemohli ale přitom využít historických údajů z pozemního měření, protože je nikdo neprovádí.

I tak se podařilo zrekonstruovat vývoj v Ťan-šanu v letech 1961 až 2012. V průměru se místní ledovce zmenšovaly tempem 5,4 miliardy tun za rok. Na vině jsou nezvykle vysoké letní teploty, způsobené pravděpodobně dlouhodobými změnami klimatu, které budou pokračovat i v budoucnosti.

Pohoří Ťan-šan

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!