Sucho posílilo jihoafrickou krizi, čtvrtina lidí je bez práce

Ekonomika Jihoafrické republiky je v krizi: hospodářský růst zpomaluje, čtvrtina obyvatelstva je bez práce a v zemi je rozšířená chudoba. Řekl to dnes tamní ministr financí Pravin Gordhan, který zároveň představil návrh krizového rozpočtu na příští fiskální rok. Vláda v něm počítá s výdajovými škrty a zvýšením některých daní, což by se ale nemuselo líbit voličům.

Johannesburg
24.2.2016 20:40   |  

Pomalejší hospodářský růst je důsledkem velkého sucha a celkového útlumu globální ekonomiky, řekl ministr. Odhad růstu ekonomiky na letošní rok zhoršil na 0,9 procenta, zatímco dosud počítal s růstem o 1,7 procenta. Pokud se prognóza naplní, bude to nejpomalejší růst od roku 2009, kdy se Jihoafrická republika dostala z hospodářské recese. Za loňský rok se hrubý domácí produkt (HDP) zvýšil podle odhadů o 1,3 procenta.

„Nemůžeme utrácet peníze, které nemáme. Nemůžeme si půjčovat víc, než kolik můžeme splácet. Dokud nedokážeme podnítit růst a zajistit vyšší příjmy, musíme být na sebe tvrdí,“ citovala ministra stanice BBC. Země podle něj zvýší daně z prodeje nemovitostí, daň na pohonné hmoty, alkohol a kapitálové výnosy. Do státní kasy by to v následujícím fiskálním roce mělo přinést dodatečných 18,1 miliardy randů (28,3 miliardy korun).

Vývoj jihoafrického růstu HDP
source: tradingeconomics.com Zdroj: tradingeconomics.com

Úsporná opatření by měla zabránit tomu, aby mezinárodní ratingové agentury nesnížily úvěrové hodnocení země do podřadné kategorie. JAR má nyní u agentur Fitch Ratings a Standard and Poor's známku BBB-, což je jeden stupeň nad spekulativním pásmem. Hodnocení u agentury Moody's je na stupni Baa2, což je dva stupně nad spekulativním pásmem.

Úsporná opatření by rovněž měla pomoci vládě snížit rozpočtový schodek v příštím fiskálním roce na 3,2 procenta výkonu ekonomiky z 3,9 procenta HDP v současném období. Výdajové škrty, vyšší daně a další úsporná opatření by se ale nemusely líbit voličům, které letos čekají volby do místních samospráv. Předpokládá se, že vládnoucí stranu Africký národní kongres v nich čeká tuhý boj s opozicí.

Agentura Fitch je navíc přesvědčena, že hospodářský růst v Jihoafrické republice bude v příštích dvou letech tlumit sucho a přísnější měnová a fiskální politika. Agentura Moody's pak dnes uvedla, že v návrhu rozpočtu chybějí konkrétní příjmová opatření, jak v příštích fiskálních obdobích dosahovat nižších deficitů. Moody's odhaduje růst ekonomiky na letošní rok na 0,5 procenta, na příští rok pak 1,5 procenta.


Čtěte také:

Reportáž z JAR: Zemi na cestě k prosperitě brzdí stín minulosti

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Banky vnucují klientům půjčky, stropy pro předschválené úvěry rostou

Banky vnucují klientům půjčky, stropy pro předschválené úvěry rostou

Čím dál větší částky peněz dostávají klienti českých bank až pod nos. Mantrou je zvyšující se strop předschválených půjček, tedy sumy, na kterou zájemce dosáhne bez dalších debat… více

Mobilní web