Světová finanční krize se nevrátí, uklidňuje eurokomisař Moscovici

Evropský komisař pro hospodářské a měnové záležitosti Pierre Moscovici neočekává, že se vrátí světová finanční krize, i když na světových trzích v prvních týdnech roku panuje chaos, způsobený zejména vytrvalým propadem cen ropy a zpomalováním růstu čínské ekonomiky. Moscovici to řekl na Světovém ekonomickém fóru v Davosu.

 Pierre Moscovici
20.1.2016 13:18   |  

Eurokomisař v rozhovoru s Reuters Television rovněž uvedl, že centrální banky mají stále v zásobě opatření na podporu růstu světové ekonomiky. Dodal, že navzdory zpomalování čínské ekonomiky a propadu akcií neočekává v hospodářském výhledu eurozóny žádné výraznější změny.

Evropská komise loni v listopadu předpověděla, že hospodářský růst eurozóny v letošním roce zrychlí na 1,8 procenta z loňských 1,6 procenta. Aktualizovaný výhled zveřejní komise začátkem příštího měsíce.

„Neočekávám v naší prognóze žádnou velkou změnu,“ uvedl Moscovici. Připustil však existenci hospodářských rizik spojených s možným rozpadem schengenského prostoru v důsledku uprchlické krize a s hlasováním Británie o vystoupení z Evropské unie.

Eurozóna poroste rychleji než svět

Mezinárodní měnový fond (MMF) v úterý snížil odhad růstu globální ekonomiky na letošní i příští rok. Odhad letošního růstu v samotné eurozóně ale zvýšil, a to o 0,1 procentního bodu na 1,7 procenta. Soukromá spotřeba podporovaná levnou ropu a nízkými úrokovými sazbami podle MMF v eurozóně kompenzuje zhoršující se výsledky zahraničního obchodu, které jsou důsledkem zpomalování hospodářského růstu v Číně a v dalších rozvíjejících se zemích.

Hlavní ekonom MMF Maurice Obstfeld v úterý upozornil, že reakce finančních trhů na zpomalování hospodářského růstu v Číně a na pokles cen ropy je možná přehnaná. Akciové trhy v Asii a v Evropě dnes ale opět zamířily prudce dolů.

Omezené dopady

„Nemyslím si, že se vrací finanční krize. Nemáme pocit, že čelíme kolapsu světové ekonomiky,“ prohlásil Moscovici. „Panují zde obavy a my je musíme brát v úvahu. Tyká se to zejména Číny, která prochází obtížnou a nejistou transformací,“ dodal.

Dopady vývoje v Číně na globální hospodářský růst však podle Moscoviciho budou jen omezené. „Ještě omezenější bude podle mého názoru dopad na růst v Evropě, který je na tomto vývoji méně závislý,“ uvedl eurokomisař.


Čtěte také:

Průzkum: Šéfové firem jsou pesimističtí, bojí se útlumu v Číně nebo geopolitické krize

Světové akcie zažívají nejhorší start od roku 2009

Akcie by se letos mohly propadnout až o pětinu, varuje RBS investory

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web